Jak pokonać natrętny strach

W tym, że człowiek odczuwa strach, nie ma nic złego, nagannego. Nawet laska może się bać. Bo strach początkowo było nieodłącznym człowieka już od momentu powstania cywilizacji, i to pomogło mu przetrwać, ucząc się zachowywać z rozsądną ostrożność. Ale co, jeśli strach bierze wyraźnie niezdrowe, nadmierne formy, staje się uciążliwe, czyli zamienia się w fobię?

Jak pokonać natrętny strach

Instrukcja

1
Przede wszystkim, nie angażują się w swojego krzyża typu: jestem żałosnym tchórzem, boję się wysokości (lub wystąpień publicznych, ciemność, pająki, psy). Pomyśl: przecież nawet u znanych na całym świecie ludzi, w tym wybitnych bohaterów, zdarzały się napady strachu. W tym nie ma absolutnie nic obraźliwego. Najważniejsze – nie dać się bać zapanować nad sobą, pozbawić zdolności do krytycznego rozumowania.
2
Proszę sobie przypomnieć: z czym wiąże się początek twojej fobii. Jeśli boisz się psów, to prawie na pewno ciebie w dzieciństwie ugryzł lub przerażał pies. Spróbuj uspokoić się w ten logicznym argumentem: bo wśród ludzi zdarzają się przestępcy, ale to nie znaczy, że trzeba odwracac sie od każdego nadjeżdżających, uważając go za zły. Dobrych ludzi i tak o wiele więcej. Dokładnie tak samo jest z psami: nie każda z nich „śpi i widzi, jak ugryźć.
3
U ciebie paniczny strach przed głęboką wodą? Nie rozciąga się, czy on z tego dnia, kiedy twój ojciec lub starszy brat postanowił nauczyć się pływania, столкнув w wodzie? Mówią, że on sam myśli, bojąc się, że utonie. Niestety, ten okrutny sposób jeszcze czasami praktykowane nie najbardziej inteligentnych ludzi. W wyniku was śmiertelnie statku zagrał, внушив strach przed wodą. Spróbuj przekonać się: nie musisz odpowiadać całe życie za ten głupi czyn. Pływać wcale nie jest trudne. Spróbuj nauczyć się na wodzie, wchodząc do wody po pas lub w basenie. Jak tylko zrozumiesz i poczujesz, że woda cię trzyma, natrętny strach utonąć szybko minie.
4
Czy boisz się samolotów? Tak, wielu ludzi jest przykra myśl, że mogą one okazać się wysoko nad ziemią, poruszając się przy tym z ogromną prędkością. Ich przeraża własna bezradność, pełna zależność od umiejętności załogi, od stanu technicznego samolotu. Jest to zrozumiałe i naturalne. Ale spróbuj się uspokoić, pamiętając, że samolot statystycznie najbezpieczniejszy środek transportu.
5
W skrajnym przypadku, należy zwrócić się o pomoc do doświadczonego psychologa.
logo
Kategoria:
Praca nad sobą

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.