Jak podnieść liczbę ujemną w stopień

Operacja potęgowania jest „binarnego”, czyli ma dwa zasadnicze wejściowych opcja i jeden wyjściowy. Jeden z oryginalnych ustawień nazywa się wykładnikiem i określa liczbę razy, która operacja mnożenia powinna być zastosowana do drugiego parametru – podstawy. Podłoże może być zarówno dodatnia, jak i ujemna.

Jak podnieść liczbę ujemną w stopień

Instrukcja

1
Użyj w budowie w stopnia z liczby ujemnej typowe dla tej operacji zasady. Jak dla liczb dodatnich, potęgowanie oznacza mnożenie oryginalnej wielkości na siebie samą ilość razy, na jednostkę mniejszą wskaźnika stopnia. Na przykład, aby zbudować w czwarty stopień liczba -2, trzeba go trzy razy pomnożyć przez siebie: -2?=-2*(-2)*(-2)*(-2)=16.
2
Mnożenie dwóch liczb ujemnych daje zawsze wartość dodatnią, a wynikiem tej operacji dla wartości z różnymi znakami będzie liczba jest ujemna. Z tego można wywnioskować, że przy budowie wartości ujemnych w stopień z parzystą wskaźnikiem musi zawsze wyjdzie liczba dodatnia, a przy wskaźnikach nieparzystych wynik zawsze będzie mniejsza od zera. Ta właściwość służy do sprawdzania poprawności wykonanych obliczeń. Na przykład, -2 do potęgi piątej musi być liczbą ujemną -2?=-2*(-2)*(-2)*(-2)*(-2)=-32, a -2 szósty – pozytywne -2?=-2*(-2)*(-2)*(-2)*(-2)*(-2)=64.
3
Przy zestawieniu liczby ujemnej w stopniu wynik może być podany w formacie zwykłej ułamki – na przykład, -64 w stopniu ?. Taki wynik oznacza, że pierwotną wartość należy podnieść do potęgi równej числителю ułamki, i wyciągnąć z niej korzeń stopniu równym mianownika. Jedna część tej operacji rozpatrzona w poprzednich kroków, a tu należy zwrócić uwagę na inną.
4
Usuwanie korzenia – nieparzysta funkcja, czyli dla ujemnych liczb rzeczywistych może mieć zastosowanie tylko w przypadku нечетном wskaźniku stopnia. Przy четном funkcja ta nie ma znaczenia. Dlatego, jeśli w warunkach zadania wymaga zbudować ujemną liczbę dziesiętną stopień z parzystą mianownikiem, to zadanie rozwiązania nie ma. W przeciwnym wypadku wykonaj najpierw operacji z pierwszych dwóch etapach, używając jako wskaźnika stopnia licznik, a następnie wyjmij główny od stopnia mianownika.
logo
Kategoria:
Matematyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.