Jak określić wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Aby w twoim mieszkaniu lub domu pozostał zdrowy mikroklimat, należy zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę powietrza w pomieszczeniu, ale i za jego wilgotności. Suche powietrze może obniżyć odporność człowieka i sprawiają, że podatne na różnego rodzaju przeziębienia. Dlatego oznaczanie wilgotności powietrza pomieszczenia jest dość ważnym zadaniem.

Jak określić wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Trzeba

  • – психрометр;
  • – higrometr;
  • – termometr;
  • – gaza;
  • – психометрическая tabela;
  • – świeca;
  • – zapałki;
  • – brzozowej lub sosnowe taśmy.

Instrukcja

1
Chyba najprostszy i najbardziej niezawodny sposób określania wilgotności powietrza polega na użyciu specjalnych przyrządów pomiarowych – психрометра lub higrometru. Na zasadzie działania гигрометры są podzielone na kilka typów – warstwowa, mieszków, waga i inne. Urządzenie można stosować zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i w pomieszczeniach magazynowych, a także w szklarniowych, pasterskie i drobiu w gospodarstwach.
2
Психрометр pozwala mierzyć jak wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie najprostszych pokojowego urządzenia zawiera 2 spirytusowych termometru i tabelę do odczytu wskazań. Zakup każdego z urządzeń można w wyspecjalizowanych sklepach.
3
Jeśli z tych czy innych powodów nie możesz skorzystać z przyrządami, ale masz психометрическая tabela, w celu określenia wilgotności powietrza można skorzystać z termostatami ртутным termometrem. Zmierz temperaturę powietrza w pomieszczeniu i zapisz stan. Weź gazę i moczyć ją w wodzie. Szczelnie owinąć głowę termometru i pozostawić na 10 minut. Wyczyść stan. Odejmij od pierwszego dnia drugiego. Różnica wskazań termometru pozwoli określić wilgotność względną powietrza w specjalnej tabeli.
4
W celu określenia wilgotności można również skorzystać z prostych ludowymi sposobami. Na przykład to, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, można zrozumieć po prostu obserwując roślinami. Jeśli końcówki liści swoich „zielonych zwierzęta” najpierw brązowieją, a potem usychają lub same liście zwijają się i kurczą, to wyraźnie świadczy o braku wilgoci w powietrzu. Do innych przyczyn należy opadanie pąków i porażka roślin takich szkodników, jak wciornastki, przędziorki i mączlika.
5
Weź sosnową lub березовую skrawek. Połóż ją na podłogę i pozostawić na tydzień. Spróbuj złamać skrawek. Jeśli ona wyda suchy trzask, to w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Jeśli drzazga psuje się bez żadnych dźwięków, wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest normalna. Jeśli szczeniąt tylko się wygina i się nie psuje, wilgotność zwiększona. Należy zauważyć, że taki sposób pomiaru jest bardziej odpowiednia dla lokalu mieszkalnego.
6
Zapal zapałkę lub świecę i uważnie obserwuj płomień. Jeśli płomień świeci pionowo, wilgotność zwiększona. Przy niskiej wilgotności, zwykle płomień откланяется w różne strony, a wokół niego powstaje malinowy halo.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.