Jak określić port

Na komputerze w dowolnej chwili działa wiele programów. W przypadku, gdy program łączy się z internetem, jej wyróżnia się konkretny port. Czasami użytkownik występuje potrzeba określenia, do jakiego portu zajmuje konkretny program lub usługę.

Jak określić port

Instrukcja

1
Otwórz wiersz polecenia: Start – Wszystkie programy – Akcesoria – wiersz Polecenia”. Wpisz polecenie netstat –aon i naciśnij przycisk Enter. Pojawi się lista istniejących połączeń. Spójrz na pole „adres Lokalny” – w niej, w końcu każdego wiersza, podane są numery otwartych na komputerze portów.
2
Aby dowiedzieć się, który program otwiera te porty, spójrz na ostatniej kolumnie – „PID”. Są w niej podane identyfikatory procesów – czyli ich pokoje. W tym samym oknie wiersza polecenia wpisz polecenie tasklist i ponownie naciśnij Enter. Przed tobą pojawi się okno z listą uruchomionych na danym komputerze procesów. Po każdej nazwy kosztuje pokój, to jest PID. Patrząc w rubryce „adres Lokalny” PID programu, który otwiera interesujący port, znajdź ten identyfikator na liście uruchomionych procesów. Teraz nazwę procesu można zrozumieć program, który otwiera interesujący port.
3
W przypadku, gdy nazwa procesu nic nie mówi i nie wiesz, jakiego programu należy, wpisz go w wyszukiwarkę – otrzymasz wszystkie informacje o tym procesie. Alternatywnie, można użyć programu AnVir Task Manager – z jej pomocą można śledzić, skąd uruchamia się interesujący proces.
4
Czasami występuje konieczność dowiedzieć się, które porty są otwarte na zdalnym komputerze. W tym przypadku należy użyć skaner portów – na przykład, Nmap i XSpider. Do skanowania, musisz znać adres ip komputera zdalnego. Wprowadź go w polu adresu programu, ustaw żądane opcje (o nich poczytaj w instrukcji do programu) i rozpocznij skanowanie. Po tym, jak program skończy pracę, otrzymasz informacje na temat portów otwartych na zdalnej maszynie. Najczęściej są otwarte takie porty, jak port 21 – ftp, 23 – telnet, 3389 – Remote Desktop?, 4988 – Radmin itp. Prawo nie zabrania skanowanie – niemniej jednak, jeśli administrator zasobu zauważy skanowanie, może zablokować dostęp z twojego adresu ip.
5
Możesz przeskanować i własny komputer, podając adres 127.0.0.1. W tym przypadku otrzymasz wszystkie informacje o otwartych portach, co pomaga zapewnić wysoki stopień bezpieczeństwa. Zawsze staraj się zamykać dodatkowe usługi, które mają dostęp do internetu. W tym może ci pomóc program wwdc, która może zamknąć niektóre narażone na ataki porty – w szczególności, 445 i 137. Użyj go, jeśli korzystasz z systemu Windows XP.
logo
Article Categories:
Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *