Jak odróżnić prawdziwy turkus od podróbki

Turkus rzadko występuje w przyrodzie, a jej produkty są dość drogie. Dlatego kamień ten jest często podrabianych. Możesz samodzielnie spróbować odróżnić imitację od naturalnego, turkus.

Jak odróżnić prawdziwy turkus od podróbki

Trzeba

  • – wilgotna ściereczka;
  • – wacik;
  • – z alkoholem;
  • – zapałki;
  • – igła;
  • – mikroskop.

Instrukcja

1
Weź wilgotną ściereczkę i przesuń palcem po powierzchni kamienia. Jeśli materiał zmieni, to znaczy, że przed tobą jest fałszywy. Ale należy pamiętać, że ten sposób nierzetelny – barwnik może być wystarczająco stabilny. Można również spróbować zwilżyć wacik alkoholem medycznym i przetrzeć turkus. Na kamieniu pozostaną plamy, i mineralna ma charakterystyczny kolor.
2
Trzymaj turkus nad płonącą zapałkę. Jeśli kamień zaczął scaup i topić, pojawił się nieprzyjemny zapach tworzywa sztucznego, pamiętaj, że przed tobą jest fałszywy. Pożądane jest, aby prowadzić działania z drugiej strony – taka kontrola prowadzi do uszkodzenia kamienia. Należy również zauważyć, że zapach жженых włosów jest charakterystyczny dla turkus, wykonanej ze skamieniałych kości zwierząt.
3
Накалите igły i dotknij бирюзе. Prawdziwy kamień po takiej obróbki zmieni kolor na powierzchni wystąpią małe krople wosku lub żywicy.
4
Przesuń palcem po powierzchni turkus igłą. Jeśli przedmiot zostanie usunięty, a kamień nie jest porysowana, to znaczy, że przed tobą imitacja, która jest wykonana z халцедона, ceramiki lub szkła. Mają twardość więcej 5,5 w Мосу, co nie jest typowe dla niniejszej turkus. Pojawienie się białych zadrapaniami i спиралеобразной wiórów świadczy o tym, że to podróbka z materiałów syntetycznych.
5
Uważnie rozważ turkus pod mikroskopem. U prawdziwego kamienia, porowata powierzchnia. Jeśli zauważysz pęcherzyki i pęknięcia, przed tobą imitacja szkła. Ponadto, należy zwrócić uwagę na kolor wtrąceń. Jeśli są ciemne, to może być магнезит, barwione solami miedzi.
6
Jeśli masz zamiar kupić koraliki lub bransoletka z turkusów, należy zwrócić szczególną uwagę na otwór do nici. Wewnętrzna część koraliki nie musi być jaśniejszy lub ciemniejszy kolor podstawowy produktu. Jeśli tak, to trzymaj podróbkę z barwionych materiałów syntetycznych.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.