Jak obliczyć absolutną dokładność

Pomiary mogą być prowadzone z różnym stopniem dokładności. Przy tym absolutnie dokładne nie są nawet precyzyjne urządzenia. Bezwzględne i względne błędy mogą być małe, ale w rzeczywistości są praktycznie zawsze. Różnica między przybliżone i dokładne wartości pewnej wielkości nazywa się absolutną dokładnością. Przy tym odchylenie może być zarówno większą, jak i mniejszą stronę.

Jak obliczyć absolutną dokładność

Trzeba

  • – dane pomiarów;
  • – kalkulator.

Instrukcja

1
Przed tym jak liczyć absolutną dokładność, przyjmij za dane źródłowe kilku postulatów. Wyeliminuj grube błędy. Zaakceptuj, że konieczne poprawki już obliczone i wykonane w wyniku. Taka poprawka może być, na przykład, przesunięcie początku układu współrzędnych pomiarów.
2
Zaakceptuj jako pozycji wyjściowej to, co znane i brane pod uwagę losowe błędy. Oznacza to, że są one mniej systematycznych, czyli absolutnej i względnej, charakterystycznych właśnie dla tego urządzenia.
3
Losowe błędy wpływają na wynik nawet dokładnych pomiarów. Dlatego każdy wynik będzie bardziej lub mniej zbliżony do absolutu, ale zawsze będą rozbieżności. Określ przedział ten. Można ją wyrazić wzorem (Хизм- ?X)?Хизм ? (Хизм+?X).
4
Określ wartość, maksymalne przybliżenie do prawdziwej wartości. W rzeczywistych wymiarach bierze średnią arytmetyczną, którą możesz znaleźć według wzoru przedstawionego na rysunku. Zapoznać się wynik za prawdziwą wartość. W wielu przypadkach jako precyzyjnego przyjęte wskazania przyrządu wzorcowego.
5
Znając prawdziwą wartość pomiaru, możesz znaleźć kompletną błąd, który należy wziąć pod uwagę przy kolejnych pomiarach. Znajdź wartość X1 – dane konkretnego pomiaru. Określ różnicę ?X, odejmując od większej liczby mniejszą. Przy określaniu błędu liczy się tylko moduł tej różnicy.
Należy zwrócić uwagę
Zazwyczaj w praktyce absolutnie dokładny pomiar przeprowadzić nie można. Dlatego za odniesienia przyjmuje wartość graniczna dokładność. Jest to maksymalna wartość modułu absolutnej tolerancji.

Porada
W praktycznych pomiarach za wartość absolutną błędy zazwyczaj przyjmuje się połowę niższej ceny podziału. Podczas działań z liczbami za absolutną dokładność przyjmuje się połowę wartości liczby, która znajduje się w następujących za dokładne liczby podwójnej.

W celu określenia klasy dokładności przyrządu ważniejsze jest stosunek absolutnej tolerancji do wyniku pomiaru lub do długości osi.

logo
Kategoria:
Matematyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.