Jak narysować gwint

Podczas wykonywania rysunku technicznego dość często mają do czynienia z obrazem standardowych elementów mocujących. Wiele z nich ma gwint, który i trzeba silić się na rysunku. Do podstawowych ustawień gwintu są wewnętrzne i zewnętrzne średnice, a także krok.

Jak narysować gwint

Trzeba

  • – arkusz papieru;
  • – cyrkiel;
  • – linijka;
  • – ołówek
  • – tabela norm śrub.

Instrukcja

1
Wybierz średnica zewnętrzna gwintu. W dokumentacji technicznej jest zazwyczaj oznaczone jako d bez indeksu. Jest on równy średnicy cylindra, na który naniesiona zewnętrzny. Średnica wewnętrzna — to d1. Ważna jest długość części cylindrycznej i wielkość działki, na który nakłada się zewnętrzny.
2
Przedstawiony na płaszczyźnie cylinder wygląda jak prostokąt. Projektujemy cylindryczną część śruby. Szerokość części jest równa średnicy cylindra, a długość odpowiada długości części. Zaznacz środkową linię, podzielenie na pół krótsze boki prostokąta.
3
Po długim stronach od jednego końca odłóż długości gwintu. Zaznacz punkty i połączyć je cienką linią. Od punktu przecięcia się jej z linią środkową odstawić w obie strony wielkość równą połowie średnicy wewnętrznej. Zrób to samo na krótkim boku, który jest początkiem gwintu. Połącz w parach otrzymane punkty cienkimi liniami. Na rysunku należy podać oba średnicy gwintu.
4
Ta metoda jest stosowana przy вычерчивании projekcji, na której ma założoną części widoczny cylindryczny trzon. Na innych płaszczyznach może być przedstawiona, na przykład, kapelusz śruby lub śruby. Projektujemy kapelusz pożądanego kształtu, a następnie określ jej centrum. Zaznacz ten punkt igły cyrkla i narysuj okrąg, której promień jest równy zewnętrznego promienia gwintu. Przesuń drugi obwód z tego samego centrum. Jej średnica powinna być równa średnicy wewnętrznej gwintu, który oznaczony jest cienką linią. Na rysunku zaznacz oba średnicy. Linia, której jest sporządzane wewnętrzne koło, zwykle nie zamyka.
5
Zewnętrzny może być i wewnętrznej. Projektujemy otwór na odpowiedniej projekcji części. Podobnie jak w pierwszym przypadku, na niektórych projekcjach będzie wyglądać jak prostokąt, na innych — jak okrąg. Zewnętrzny dokładnie tak samo ma dwa średnicy, przy czym wewnętrzny będzie w tym przypadku bardziej zewnętrznego. Projektujemy cylindryczny otwór w kształcie prostokąta. Szerokość jego odpowiada zewnętrznej średnicy gwintu. Przesuń średnią linię tak samo, jak w pierwszym sposobie. Od punktów przecięcia odstawić w obie strony rozmiar wewnętrznego promienia. Takie same cięcia i odstawić na początku linii gwintu. Połącz w parach punktu cienkimi liniami.
6
Na tej projekcji, gdzie otwór powinien wyglądać jak koło, narysuj okrąg o odpowiedniej średnicy i przeciągnij go. Z tego samego centrum poprowadź cienką linią drugi obwód, której promień jest równy wewnętrznego promienia gwintu.
Należy zwrócić uwagę
Dowiedz się, jak czytać oznaczenia. Składa się z liter i kilku cyfr. Litera oznacza rodzaj gwintu. Na przykład, M — gwint metryczny. Dalej należy oznaczenie średnicy wewnętrznej. Duży krok nie jest oznaczony, a rozmiar małego pojawia się po znaku „x”. Lewy gwint oznaczone literami LH.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.