Jak naprawić uszkodzony CD-rom

Bardzo często w wyniku zużycia mechanicznego lub różnych uszkodzeń dysk staje się nieczytelny, a komputer nie chce go otwierać. Aby poradzić sobie z tym utrapieniem, można skorzystać z kilku prostych sposobów, które przywrócą uszkodzony nośnik i pomogą ci zaoszczędzić ważne informacje od pewnej śmierci.

Jak naprawić uszkodzony CD-rom

Trzeba

  • – programy SuperCopy lub BadCopy;
  • – miękka tkanina lub serwetka z podlega zatem obróbce antystatycznej;
  • – olej roślinny;
  • – w woreczku lub koperty;
  • – programy Nero Drive lub Slow CD.

Instrukcja

1
Przed tym, jak przystąpić do odbudowy uszkodzonego dysku, upewnij się, czy napęd odczytuje płyty tego formatu. Jeśli nie, to koniecznie sprawdź go na innym komputerze. Czasami zdarza się, że pliki, które nie były dostępne na jednym komputerze, mogą się otworzyć na innym.
2
Aby naprawić uszkodzony dysk, skorzystaj z programów specjalnych SuperCopy lub BadCopy. Pozwalają one liczyć dostępnych informacji, a uszkodzone klastry zastąpić zerami. Należy pamiętać, że ta metoda jest skuteczna tylko podczas odtwarzania plików wideo i plików audio i nie gwarantuje 100% wynik.
3
Jeśli na dysku są uszkodzenia w postaci rys, spróbuj przetrzeć ją miękką szmatką. Trzeba to robić bardzo delikatnie w kierunku od środka do krawędzi. Przetrzeć płytę można również specjalną szmatką podlega zatem obróbce antystatycznej.
4
Jeszcze jeden sposób odzyskiwania dysków – korzystanie z oleju roślinnego. Nałóż trochę na szmatkę i kilka razy przetrzeć uszkodzony dysk. Następnie wytrzyj go tak, aby trochę oleju pozostało na zadrapania Dzięki temu, że masło ma gęstą konsystencję i nie przewodzi prąd elektryczny, komputer, napęd nie повредится i pliki zapisane na dysku, najprawdopodobniej wróci.
5
Spróbuj minut na 30 umieścić uszkodzony dysk w zamrażarce, wcześniej umieszczając go w plastikowej torbie lub kopertę. Co najważniejsze, nie передерживайте dysk w zimnie, w przeciwnym razie może on pęknąć. Procedura ta jest bardzo skuteczna, ponieważ schłodzone dysk dłużej się nagrzewa i napędu jest czas, żeby przeczytać wszystkie pliki.
6
Zdarza się, że dysk jest odczytywany tylko przy prędkości 4x, i nie jest dostępny przy prędkości 2x lub 8x. Dlatego skorzystaj z programami Nero Drive lub Slow CD i spróbuj uruchomić płytę na różnych prędkościach.
Porada
Na wszelki wypadek zrób kopie zapasowe dysków, aby można było w każdej chwili przywrócić uszkodzone lub utracone dane.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.