Jak leczyć rany kłute

Cięte rany, jak wynika z ich nazwy, są stosowane przez ostre przedmioty, takie jak noże, ostrza, odłamkami szkła. Niebezpieczeństwo rany zależy od głębokości, gdyż po zanurzeniu ранящего przedmiotu w tkance mogą być uszkodzone podlegające krwionośne, nerwy i organy. Leczenie ran kłótych ma pewne cechy. Jak być, jeśli ktoś z twojego otoczenia nabił się ostrym przedmiotem?

Jak leczyć rany kłute

Trzeba

  • – gaziki jałowe;
  • – roztwór dezynfekujący;
  • – wiązka;
  • – roztwór jodu;
  • – maść „Левосин” lub „Левомеколь”;
  • – лекопластырь;
  • – bandaż;
  • – roztwór soli fizjologicznej.

Instrukcja

1
W przypadku uszkodzenia naczyń krwionośnych zatrzymać кровоточение. Do wyboru optymalnej metody hemostazy ustalić źródło krwawienia: żyły, tętnicy lub kapilary. Jeśli w szoku wiedeń, to истекающая krew ma ciemny kolor. Przy rannych tętnicy krew, ma szkarłatny kolor, czasami może zauważyć przypływ strumienia krwi. Przy uszkodzeniach naczyń włosowatych na powierzchni rany okazuje mieszane arterialny-krew żylna, krwawienie, zwykle необильное i szybko zmniejsza się samodzielnie. Aby zatrzymać naczyń włosowatych i małych żylnych krwawienia stosuje się uciążliwy марлевая opaska, impregnowane roztworem antyseptycznym. Jej nałożyć na ranę i trzymają do pełnej hemostazy. Silne żylnej i tętniczej krwawienia zatrzymują nakładki wiązki powyżej miejsca uszkodzenia. W przypadku braku wiązki naczynie пережимают palcami. Kompresja jest dopuszczalne w ciągu 1,5 godziny w lecie i 1 godziny w zimie. W tym czasie poszkodowany powinien być dostarczony w urazowego pkt. W razie potrzeby dłuższego hemostazy ciśnienie na naczyniu osłabiają co 40 minut na 3-4 minuty, a następnie palec lub wiązka nałożyć ponownie.
2
Po zatrzymaniu krwi przystąpić do przetwarzania rany. Dajcie jej krawędzi roztworem jodu. Samą ranę przemyć dużą ilością 3% roztworu nadtlenku. Wyjmij wszystkie obce przedmioty, odłamki, fragmenty odzieży.
3
Jeśli rana jest niewielka i nie towarzyszy uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych, nerwów i narządów, nałóż na nią maści „Левосин” lub „Левомеколь”, przykryć sterylną za pomocą gazy opaską i zablokować wszystkie taśmą klejącą lub bandażem. Dalej zmiana bandaż 2 razy dziennie, aż do całkowitego gojenia się tkanek.
4
Jeśli doszło do uszkodzenia nerwów, co subiektywnie odczuwalne utratą czułości, albo rana wpłynął na któreś organ, że można podejrzewać na шоковому stanu poszkodowanego, po prostu przykryć ranę sterylną za pomocą gazy opatrunek i jak najszybciej transportować poszkodowanego do najbliższej placówki medycznej. W przypadku uszkodzenia przedniej ściany brzucha i wypadaniu z niej pętle jelit w żadnym wypadku nie należy próbować nastawić ich do środka. Обложите grubego ręcznika, zwilżoną roztworem soli fizjologicznej, a następnie przykryć sterylną gazą.
logo
Kategoria:
Leczenie chorób

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.