Jak korzystać tester

Tester – urządzenie do pomiaru napięcia i natężenia prądu, oporu i innych parametrów elektrycznych – jest niezastąpionym pomocnikiem przy remoncie instalacji elektrycznej, różnych domowych urządzeń elektrycznych, aparatury radioelektronicznej.

Jak korzystać tester

Instrukcja

1
Kupując tester, wybierz model z стрелочной wskazaniem. Testerzy z cyfrową skalą w praktyce okazują się mniej wygodne. Nie kupuj i bardzo kompaktowe modele, wielkości uleczalna. Wszystkie napisy na wyświetlaczu u nich małe, co jest bardzo niewygodne.
2
Aby za pomocą testera szybko znaleźć usterki, im trzeba umieć korzystać. Jednym z najbardziej popularnych opcji użycia testera jest test ciągłości obwodu elektrycznego. W tym wydarzeniu jeśli trzeba sprawdzić krótki przewód bez zawarte w nim źródeł obciążenia, ustawić pokrętło zmiany zakresów pomiarowych na symbol diody. Następnie naciśnij gwiazdowymi testera końców przewodów testowanego obwodu. Jeśli przewód nie jest uszkodzony, strzałka urządzenia przechyli się do krawędzi skali. U cyfrowego testera wyniki będą zbliżone do zerowy opór.
3
Aby sprawdzić, czy jest napięcie w sieci, ustaw miernik na pomiar prądu zmiennego, zakres pomiaru nie powinna być mniejsza niż 300 woltów. Wtedy śmiało włożyć trzpienie pomiarowe urządzenia do gniazdka – przyrząd pokaże obowiązujące w sieci napięcie.
4
Do pomiaru napięcia stałego przełącz urządzenie w odpowiedni tryb. Należy uważać, aby zakres pomiarowy nie był poniżej planowanego napięcia. W tym przypadku jeśli nie wiesz, jakie może być napięcie, należy najpierw włączyć urządzenie na dużym zakresie, a następnie, oceniając wartość napięcia, umieść mniejszy zakres do bardziej dokładnego pomiaru.
5
Za pomocą testera można sprawdzić poprawność działania wielu podzespołów aparatury elektronicznej. Na przykład, dioda musi przepuszczać prąd tylko w jednym kierunku. Opór rezystorów powinna odpowiadać ich wartości nominalnej. Przejścia tranzystorów baza-kolektor i baza-emiter musi być otwarte tylko w jednym kierunku i zamknięte w innym, przejście kolektor-emiter jest zamknięty w obie strony.
6
Tak jak istnieją różne typy tranzystorów, podczas sprawdzania mieć pod ręką odpowiedni katalog. W niektórych przypadkach радиодетали można sprawdzić, nie выпаивая je z planszy. W przypadku, gdy stan urządzenia nie dają jasnego obrazu (wpływają inne радиоэлементы), część należy выпаять. U rezystorów i diod wystarczy выпаять jedną nóżkę.
7
Podczas sprawdzania kondensatorów wygodniej korzystać z стрелочным urządzenia – już po jednym tylko cyklu zegara, czyli jej szybkiego ruchu do prawej krawędzi skali i z powrotem, można sądzić o jego sprawności.
8
Jeśli chcesz mierzyć napięcie na płytce pracującego urządzenia elektronicznego, minusowy przewód podczep „krokodyla” (jeśli jest w zestawie) do „ziemi” – zwykle się nimi służy metalowa rama urządzenia. Jeśli takiej ramy nie, poszukaj „ziemi” na krawędzi płyty. Zaciskiem czujnikiem mierz napięcie na odpowiednich stykach.
logo
Article Categories:
Różny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *