Jak czytać cyrylicy

Cyrylicą twórczości, wymyślonej przez greckich просветителями Cyryla i Metodego w epoce Średniowiecza, do tej pory korzystają z wielu słowiańskie narody. Przez ten czas udało się znacznie zmienić języki i sposoby pisania. Współczesny człowiek nie zawsze z podróży można przeczytać starożytny tekst. Do tego trzeba wziąć pod uwagę pewne cechy starego litery cyrylicy.

Jak czytać cyrylicy

Trzeba

  • – tekst napisany кириллическим czcionką;
  • – słownik wybranego języka słowiańskiego określony.
  • – historyczna gramatyka i historyczna fonetyka języka rosyjskiego lub innego języka słowiańskiego.

Instrukcja

1
Określ, do jakiego około czasu odnosi się tekst, który chcesz przeczytać. Można to zrozumieć w stylu pisania. Najwcześniejsze książki były pisane w regulaminie, na zmianę mu przyszedł полуустав, a następnie — kursywa.Dla każdej epoki charakteryzuje swoje писчие materiały, obecność lub brak znaków wodnych, ich charakter, charakter pisma autora itp. Zmianami krój liter zajmuje się dodatkowa dyscyplina historyczna, która nazywa się палеографией.
2
Zobacz, jak były pisane litery przy użyciu różnych stylów litery cyrylicy. Należy pamiętać, że po każdej kolejnej reformy niektóre litery znikają z alfabetu. W większości podobne dźwięki w różnych językach słowiańskich są oznaczone tymi samymi znakami, są jednak i różnice, które można znaleźć na początku иностранно-rosyjskiego słownika.
3
Przeczytaj tekst napisany statut. Ten styl charakteryzuje bezpośrednie wyraźne litery i niewielką ilość znaków indeksu górnego. Nie zapomnij o tym, że w czasach, gdy został przyjęty ten styl, писчие materiały zostały bardzo drogi. Dlatego ich w każdy możliwy sposób oszczędzają. Na przykład w tekstach odnoszących się do XI – XIV wieki, bardzo często nie ma odstępów między słowami. Człowieka, który po raz pierwszy wziął się czytać ten tekst, trzeba nauczyć się oddzielać jedno słowo od drugiego. Znajdź pierwszy wyraz i poszukaj w słowniku jego wartość i poprawną pisownię. Trzeba dokładnie wiedzieć, jak to się kończy, aby określić początek następnego.
4
Należy zwrócić uwagę na indeksy górne znaki. W statucie ich jeszcze bardzo dużo, i oznaczają one głównie redukcji powszechnie znanych słów. Jeśli to słowo nie jest ci spadnie, pomyśl, że to może oznaczać i znajdź w słowniku. Czasami w słownikach są najbardziej popularne w tej epoce redukcji.
5
List statut wymaga czasu i cierpliwości. Na zmianę mu przyszedł полуустав. Tekst robił tego nieco szybciej, ale litery stały się mniej wyraźne. Ponadto pojawiło się wiele znaków indeksu górnego, w szczególności w młodszym полууставе. Dlatego współczesny człowiek полуустав wydaje się bardziej intuicyjny niż wcześniejszy styl pisania. Dokumenty pisane były dość drobnym maczkiem na papierze.
6
Podczas czytania полуустава zapoznaj się ze znakami diakrytycznymi. Mogą one oznaczać nie tylko cięcia, ale i niektóre brakujące samogłoski. Przy tym być indeksy górne znaki mogą w tym samym kierunku, co tekst podstawowy, jak i w poprzek. Полуустав ma przewagę — odstępy między wyrazami jeszcze małe, ale już rozpoznawalne. Полуустав był używany i na początkowym etapie polskiego drukarstwa.
7
Przyjrzyj do tekstu, napisanego скорописью. Litery są bardzo podobne do współczesnych, ale napisane jak by niezgodnie. Jednak oko do tego bardzo szybko przyzwyczaić. Naucz się odróżniać związane między sobą litery od indywidualnych. Zrozumieć, co oznaczają indeksy górne ikony. W tym stylu listu jest ich bardzo dużo, są one oznaczają i redukcji, i braki liter.
8
Aby przeczytać książki drukowanej piotrowskiej i kolejnych epok, ustal, jakie tam są litery, zaginionych we współczesnym alfabecie. Dowiedz się, jakie dźwięki są one oznaczają.. Piotr Pierwszy wprowadził do literatury świeckiej cywilny czcionki. Krój liter niewiele różnią się od współczesnych, odstępy między słowami wyrażone są wystarczające, dlatego czytanie większych trudności nie powoduje. Trzeba tylko dowiedzieć się znaczenia nieznanych słów.
9
W komputerowej erze wyrażenie „czytać cyrylicy, odbiorca dostaje tekst w całości napisany znakami zapytania lub kwadratów. Szczególnie często z tym stoją ludzie, którzy znaleźli się w kraju, gdzie wszyscy cieszą się łacinką — a, odpowiednio, czcionki cyrylica na większości maszyn nie są zainstalowane.
10
Jeśli korzystasz z komputerem, należy zainstalować czcionki cyrylica i odpowiedni układ klawiatury. Dla różnych wersji systemu Windows istnieje standardowy układ lub fonetyczne. W pierwszym przypadku trzeba będzie jeszcze jakoś zaznaczyć cyrylicy symboli same klawisze, jeśli tylko nie pamiętam lokalizacja na pamięć. W drugim każdej rosyjskiej litery będzie pasował łacińska, dający podobny dźwięk.
11
Nie mając możliwości ustawić cyrylica układ (na przykład korzystasz z kawiarenki internetowej lub po prostu z cudzego komputera) — skorzystaj z wirtualnej klawiatury. Może się przydać i online перекодировщик tekstów.
logo
Article Categories:
Różny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *