Co to jest słońce

Teleskop na Słońce nie zobacz może uszkodzić oko lub w ogóle być zaślepiony. Płomień i szaleje energia, moc i gniew – to elementy tego stylu. Ale daje ona ludziom ciepło i światło, bez których nie byłoby życia na planecie Ziemia.

Co to jest słońce

Instrukcja

1
Słońce – największa gwiazda w naszej galaktyce. I to pomimo faktu, że Słońce nosi tytuł” Żółtego karła. Średnica tej gwiazdy 1400000 km, co w przybliżeniu równa 109 średnic Ziemi, a średnica сверхгигантской gwiazdy Betelgeza w 850 razy większa od średnicy Słońca. Zresztą, nawet Betelgeuse nie największa gwiazda we Wszechświecie. Odległość między Słońcem a Ziemią 150 mln km 93 mln mil. Światło pokonuje ten ogromny odstępie zaledwie osiem minut.
2
Bez względu na swoje małe wymiary, Słońce ma temperaturę powierzchni 6000 stopni Celsjusza lub 10800 stopni Celsjusza, a w samym środku gwiazdy temperatura wynosi około 15-18 mln stopni Celsjusza. Słońce składa się z wodoru i helu, ale z powodu takich wysokich temperatur substancje te znajdują się w stanie plazmy. Ta gwiazda produkuje 3000.000.0000.000 megawatów energii. Duża część tej ogromnej siły i mocy, po prostu rozprasza w przestrzeni.
3
Ale pewna jej część służy Ziemi jako źródło światła i ciepła. Energia jest wyrzucane w kosmos z powodu stałych i potężnych wybuchów na powierzchni Słońca. W rezultacie powstaje promieniowanie, które dociera do nas w postaci fal elektromagnetycznych. Te wybuchy zdarzają się z powodu termojądrowy, co dzieje się wewnątrz jądra gwiazdy, który jest około 10 razy gęstsze ołowiu i jest idealnym miejscem dla takiej syntezy. Atomy wodoru tak mocno skompresowane, że powstaje hel.
4
Z powodu potężnego zderzenia protonów założony energia wydziela się w postaci wybuchu i potrzeba więcej czasu na dotarcie do Ziemi w postaci fotonów. Ale w różnych porach roku i porach dnia światło i ciepło rozprowadzane są na świecie nierównomiernie. Gdy jedna strona Ziemi zwrócona do Słońca, na niej przychodzi dzień. Planeta obraca się wokół własnej osi, i dzień zamienia się w noc, a noc w dzień. W przybliżeniu na tej samej zasadzie zmieniają się pory roku, tylko w tym przypadku wszystko zależy od nachylenia Ziemi względem Słońca.
logo
Kategoria:
Różny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.