Jak zwiększyć w teleskopie

Widok rozgwieżdżonego nieba mało kto jest w stanie postawić obojętnym. Ale jeszcze przyjemniej jest oglądać Księżyc i inne ciała niebieskie w teleskop. Wykonać prosty teleskop można samodzielnie, trzeba tylko chęci, trochę wolnego czasu i najprostsze narzędzia i materiały.

Jak zwiększyć w teleskopie

Instrukcja

1
Kup dwie soczewki okularowe 0,5 dioptria – staną obiektywem przyszłości teleskopu. Złóż je razem i połączyć wąskiej płaskiej taśmy izolacyjnej.
2
Wyciąć z arkusza papieru pasek papieru o szerokości 5 cm i długości 50 cm. Pomaluj ją z jednej strony czarnym tuszem. Nawiń pasek na obiektyw, jej koniec zabezpiecz klejem. Aby soczewki znajdują się dokładnie i nie wypadły podczas eksploatacji teleskopu, zabezpieczyć je z obu stron zablokowanymi na claya pierścieni z brystolu, szczelnie znajdujących się w oprawę obiektywu.
3
Przed włożeniem zewnętrzne pierścień ustalający, umieść przed soczewką przysłonę – okrągły kawałek tektury, malowane tuszem w kolorze czarnym, z прорезанным na środku otwór o średnicy trzech centymetrów. Przysłona jest potrzebna, ponieważ bez niej obraz jest mocno zniekształcony aberracjami, spowodowanych niedoskonałością używanych do obiektywu szyb.
4
Obiektyw jest gotowy, teraz trzeba wykonać tubus – właściwie rury teleskopu. Składa się z dwóch części wykonanych z papieru. Do klejenia pierwszej odciąć pasek papieru o szerokości 80 cm i długości około metra. Zjazd z niej tubus, jego średnica musi być taki, aby do niego zamocowany obiektyw. Część brystolu, dającą wewnętrznej powierzchni rury, pomaluj czarnym tuszem. W podobny sposób skleić drugą część rury o długości dwudziestu centymetrów, ona musi z tarciem wejść w główną rurę i mieć możliwość poruszania się. Później, podczas ustawiania teleskopu, rejestruje ją klejem.
5
Dla okularu weź małą, o średnicy około 1-2 cm, obiektyw o ogniskowej 3-4 cm Od ogniskowej tej soczewki zależy powiększenie teleskopu, jest ona równa stosunkowi długości ogniskowej obiektywu (u ciebie to 1 metr) do ogniskowej okularu. Czyli twój teleskop daje wzrost o około 20 – 30 razy. Nie starajcie się dobierać bardzo короткофокусные soczewki, tak jak w tym przypadku znacznie zwiększa zniekształcenia.
6
Soczewkę okularu вклейте w rurkę z papieru o długości 20 cm, выкрашенной wewnątrz czarnym tuszem. Przed soczewką umieścić przesłonę z otworem o średnicy 5-7 mm. Po tym, jak rurka z okularu będzie gotowe, wycięte z grubej tektury dwa kubek. Ich średnica musi być taki, aby mocno weszli w drugą część rury. Вклейте ich – jeden w końcu, drugi w odległości 10 cm od pierwszego. Wcześniej zrób w nich otwory o średnicy rurki okularu. Tekturowe kubki nie zapomnij pomalować na kolor czarny.
7
Ustawienie teleskopu sprowadza się do określenia wzajemnego położenia części rury – to musi być tak, aby rurka muszli ocznej przy napiwek na ostrość nie wpadła w rurę głęboko i nie za posuwał się naprzód – czyli pracowała jego częścią środkową. Określenie to pozycja, unieruchomić drugą część rury klejem.
8
Do teleskopu przygotuj statyw, który umożliwia тубусу poruszać się w dwóch płaszczyznach. Można używać go jako podstawy statywu od sprzętu fotograficznego. Konstrukcję mocowania rozważyć samodzielnie.
9
Oglądać domowy teleskop najlepiej Księżyc. Kratery i inne szczegóły powierzchni księżyca najwygodniej za wtedy, gdy dysk ziemskiego satelity jest w połowie drogi – w tym przypadku cienie pozwalają dostrzec o wiele więcej szczegółów.
logo
Kategoria:
Różny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.