Jak zrobić oświetlenie tablicy

Duży, oświetlenie tablicy przyda się na zawodach w piłce nożnej lub koszykówce, odbywających się w sali gimnastycznej. Wykonać go można siłami samych uczniów, a będzie ono wtedy nie jedno pokolenie uczniów.

Jak zrobić oświetlenie tablicy

Instrukcja

1
Jako wzorzec użyj arkusza płyty pilśniowej o wysokości jednego metra i szeroki na dwa metry. Podziel go trzema pionowymi liniami na cztery identyczne prostokąta, znajduje się w jednej poziomej rząd.
2
Weź kalkulator i wyprowadź na ekran cyfrę 8. Widzieć ciebie rysunek przenieść na wzorzec wyników w silnie powiększony. Tylko trzeba narysować cztery takie ósemki — po jednej w każdym prostokącie.
3
Teraz sobie małą wiertarką. Zaznacz w jej oprawka wiertła, którego średnica dobrany tak, aby otrzymany otwór można było ciasno wstawić led. W każdym segmencie powinny być umieszczone po cztery diody, oni sami mogą być w dowolnym kolorze, ale muszą być сверхъяркими.
4
Szeregowo z każdą diodą włącz w резистору na 200 Ohm, 0,5 W. W obrębie jednego segmentu takie łańcucha połączyć równolegle.
5
W środku tablicy, między drugim i trzecim wyładowań, należy zainstalować dwa gniazda dla żarówek typu E14 (mignon). Zaznacz w nich żarówki na 220v 15w. Amunicja połączyć szeregowo i wtedy obie żarówki będą świecić неярко, nie wyróżniają się na tle diod niczym, poza kolorem. Będą one przedstawiać dwukropek między wynikiem jednej i drugiej drużyny. Butle żarówek nie powinny dotykać płyty pilśniowej.
6
Do zasilania diod led zasilacza od komputera (poruszaj 5 v wyjście, z zachowaniem biegunowości), a do zasilania żarówek — bezpośrednio opraw oświetleniowych sieć. Nie podłączać zasilania diod i żarówek między sobą w żadnym punkcie. Na pilocie zdalnego sterowania należy umieścić obniżona schematyczne przedstawienie wyników z przełączników w każdym segmencie. Przewidywać przełącznik dla dwukropka nie trzeba — to musi świecić światłem ciągłym, aż do tablicy jest włączone do sieci. Obudowa pilota zrób z materiału izolacyjnego.
7
Pomiędzy pilotem i wyników przesuń kabel składający się z 29 przewodników (48 segmentów i 1 wspólny). Napięcie na żarówki złożyć w odrębnej двухпроводному przewód w podwójnej izolacji. Tablice należy umieścić na ścianie prawie pobliżu sufitu sali, a pilot – na biurku sędziego.
Należy zwrócić uwagę
Nie wolno pracować pod napięciem. Gotowe tablice przed oddaniem do eksploatacji powinno być testowane na bezpieczeństwo nauczycielem fizyki lub pracy.

logo
Kategoria:
Różny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.