Jak zrobić fabuła wiadomości

Korespondent wiadomości telewizyjnych – najbardziej „gorąca” specjalizacja w dziennikarstwie. Codziennie informacyjny wydanie trzeba wypełnić aktualne i ciekawe tematy. Czasu na ich przygotowanie u reportera, jak zwykle, mało – kilka godzin maksymalnie. Więc musi działać szybko, zgodnie z wyraźnego planu.

Jak zrobić fabuła wiadomości

Trzeba

  • – profesjonalna kamera;
  • – mikrofon z długim kablem do podłączenia do kamery;
  • – do montażu;
  • – komputer;
  • – licencjonowane oprogramowanie do edycji wideo i audio.

Instrukcja

1
Znajdź więcej informacji o wydarzeniu, które za zadanie oświetlić. Nie przyjeżdżajcie na robienie zupełnie nieprzygotowany. W warunkach ograniczonego czasu można źle zrozumieć sytuację. Zatem fabuła będzie stronnicze. Na przykład, informacyjnych okazją do reportażu służy zlot. Przed wjazdem na miejsce jego przeprowadzenia dowiedz się, za co i przeciw komu są uczestnicy. Zapisz kontakty liderów, dokładne miejsce i czas rozpoczęcia akcji.
2
Przyjdź na imprezę z góry, za 15-20 minut przed jego rozpoczęciem. Poświęć ten czas z pożytkiem: porozmawiaj z organizatorami, weź dodatkowe materiały drukowane (prasowy, listy i kopie wystąpień uczestników, itp.). Zapisz 2-3 komentarza obecnych specjalistów. Często urzędnicy chętniej zgadzają się na wstępne rozmowy. Poproś operatora zrobić kilka wspólnych planów, na których wyraźnie widać miejsce zdarzenia.
3
Na dodatek fotografowania twoim głównym zadaniem jest zbieranie różnych wiadomości świadków. Wiarygodności tej historii doda wygląd dziennikarza w kadrze na tle zdarzenia. Komentarze ekspertów można uzyskać nieco później. Formalnego punktu widzenia włącz w reportaż закадровым tekstem.
4
Po powrocie z wykonanym materiałem do redakcji, sporządź krótki plan fabuły. Klasyczna wersja informacyjnego reportażu opiera się na następującym schemacie:1. Opowieść dziennikarza z miejsca zdarzenia (stand-up);2. Lektor tekst, kontynuuje temat i film, ilustrujący słowa dziennikarza;3. Krótkie komentarze (sy) członka (eksperta), nagrane na miejscu zdarzenia lub w oficjalnej atmosferze, ale nie w studio. W fabule można użyć 2-3 синхрона, jeśli nie następują bezpośrednio po sobie;4. Lektor tekst, dopełniający przedstawienie podstawowych informacji i wizualizacje, logicznie towarzysząca jej;5. Stand-up, w którym dziennikarz podsumowuje, wyciąga wnioski i daje prognozy.Oczywiście, ta struktura fabuły nie jest jedynym możliwym. Trzeba ją dostosować w zależności od wagi zdarzenia, celów emisji i zawartości materiału wizualnego.
5
Napisz корреспондентский tekst. Powinien być zrozumiały i zwięzły. Mówcie na temat wydarzeń w kolejności chronologicznej. Śledź poprawności wskazania obszarów geograficznych, nazw organizacji i instytucji, nazwisk i nazw ludzi. Podziel tekst na części, które powiesz w kadrze i za kulisami. Przedstaw eyeliner, czyli 3-4 zdania, które głos wiodący wydania wiadomości po przejściu do historii.
6
Wspólnie z operatorem zamontować fabuła, nagraj swój lektor tekst. Obejrzyj reportaż w pełni, aby upewnić się o jego jakości. Gotowy materiał przekazać выпускающему redakcji.
Należy zwrócić uwagę
Prawo dziennikarza otrzymywać informacje o różnych wydarzeniach gwarantowane ustawą o MEDIACH.

Porada
Nagrywając sy, poproś osobę, przedstawić się przed rozpoczęciem rozmowy. Wtedy nie trzeba przy montażu wspominać jego imię, nazwisko i stanowisko: na filmie nie pozostanie tajemnicza postać, a całkiem konkretny komentator.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.