Jak zmienić radiator na WAZONY 2109

Na stacji paliw lub w warsztacie wymianę chłodnicy VAZ-2109 spędzają ze zdjęciem silnika z samochodu. Ale w warunkach, kiedy nie ma odpowiedniego podnośnika nie, trzeba zastosować inną metodę, bardziej wygodne z punktu widzenia автовладельца, preferując samodzielnie naprawiać samochód.

Jak zmienić radiator na WAZONY 2109

Trzeba

  • – płyn chłodzący;
  • – pojemnik do zbierania cieczy chłodzącej;
  • – nowy grzejnik;
  • – klucze M8 i M10;
  • – śrubokręt.

Instrukcja

1
Odłącz przewód ujemnego bieguna akumulatora. Upewnij się, że silnik jest całkowicie zimny. Usuń ochronę skrzyni korbowej. Zawór ogrzewania i pokrywę zbiornika wyrównawczego całkowicie otworzyć. Odkręcając korek spustowy, należy spuścić z układu chłodzenia płyn w wcześniej przygotowane pojemność (nie mniej niż 5 litrów). Dodatkową pojemność podstawić pod korek spustowy chłodnicy, odkręcić korek i spuścić płyn z chłodnicy.
2
Odłącz złącze przewodów wentylatora i dwa przewody czujnika elektr. wentylatora. Od chłodnicy odłącz przewód odprowadzający i пароотводящий węże. Do tego wstępnie poluzować obejmujących ich zaciski. Odkręcić obie nakrętki mocujące w górnej części obudowy wentylatora i zdjąć obejmę z chłodnicy.
3
Chłodnica wraz z obudową wentylatora wyciągnąć w górę z komory silnika samochodu, lekko przechylając go w stronę silnika. Obudowa wentylatora jest mocowany do radiatora trzema śrubami i nakrętką. Odkręcamy je i odłącz pokrywę wentylatora i radiator. Z dolnego mocowania chłodnicy zdjąć dwie poduszki i ocenić ich stan. Podarte i straciły sprężystość poduszki wymień na nowe.
4
Przed zainstalowaniem nowego radiatora na samochód postawić na niego obudowę wentylatora i poduszki na dolne mocowanie. Delikatnie opuszczając chłodnica do komory silnika, włóż poduszki w otwory wspornika i zabezpieczyć je kołkami. Następnie podłącz wszystkie odłączone węże i przewody. Po podłączeniu przewodów do czujnika wentylatora na obudowę, najpierw włóż ochronne gumowe pierścienie, a następnie – końcówki przewodów.
5
Nie zapomnij sprawdzić wszystkie połączenia węży na szczelność, wlać płyn i podłączyć przewód do zacisku akumulatora. Przed tym jak wlewać ciecz chłodzącą, upewnij się, że wszystkie otwory spustowe są zamknięte. Aby sprawdzi nakręcony radiator na kapilarne, zanurzyć go w wypełnionej wodą wannie. Jeśli mniej niż 1 minutę z chłodnicy zacznie wychodzić pęcherzyki powietrza, to znaczy, że on ma przelotowy uszkodzenia i nadaje się do naprawy lub wymiany.
logo
Article Categories:
Naprawa i serwis

Comments are closed.