Jak zaszyfrować wiadomość

Podczas komunikacji w internecie trudno jest mieć pewność, że rozmowa odbywa się bez wścibskich oczu. Ruch może być przechwycona na różne sposoby, dlatego nie można zagwarantować, że przesyłane informacje nie trafią w niepowołane ręce. Aby zabezpieczyć korespondencję, należy używać szyfrowania wiadomości.

Jak zaszyfrować wiadomość

Instrukcja

1
Zaszyfrować wiadomość można na różne sposoby, począwszy od najprostszych, a kończąc na użyciu specjalnych шифровальных programów. Bardzo starym i sprawdzonym rozwiązaniem jest szyfrowanie za pomocą książki, jedna ze stron którym jest kluczem. U rozmówców powinny być takie same egzemplarze.
2
Załóżmy, że trzeba zaszyfruj słowo „zima”. Otwórz wcześniej uzgodnionym z rozmówcą stronę książki i znajdź na niej literę „h”. Teraz policz, w jakim wierszu ona jest i jaki jest na koncie. Na przykład, to wiersz piąty w niej poszukiwana litera dwudziesty siódmy z kolei. To znaczy, że kod pierwszej litery będzie 5-27. Dokładnie tak samo, oddzielone przecinkami, nadstawiają cyfrowe wartości dla innych liter. Aby odszyfrować wiadomość, twój rozmówca powinien otworzyć książkę na odpowiedniej stronie i korzystając z kodem numerycznym, znaleźć odpowiednie litery.
3
Jednym z najprostszych sposobów szyfrowania jest przestawianie liter miejscami. Algorytm ten nie jest zbyt odporny, dlatego nie należy go stosować do szyfrowania ważnych danych. Jego zasada jest prosta: wpisz do szyfrowania tekstu w poziome wiersze macierzy o rozmiarze 10 ? 10 (można więcej) komórek. Następnie przepisz to jeszcze raz, ale już w jednej linii, przy czym nie bierz poziome linie, a pionowe. Uda pozornie bezsensowny tekst. Dla przeczytaniu trzeba go ponownie wpisać w matrycę.
4
Powyższy algorytm można skomplikować, jeśli policzyć poziome wiersze macierzy dowolnym kluczem – na przykład, 3-5-8-2-7-6-10-1-9-4. Pionowe słupki wpisać w wierszu, w kolejności ich numeracji w kluczyku i przesłać ją do adresata. Dla przeczytaniu wiadomości rozmówca musi wiedzieć klucz.
5
Współczesne superkomputery są w stanie sekundę przedawkować miliony kombinacji, więc rozszyfrować takie wiadomości do nich nie pozostawi pracy. Aby skutecznie zabezpieczyć korespondencję, należy stosować komputerowe metody szyfrowania. Na przykład, skorzystaj z programem Steganos Security Suite. To pozwala na szyfrowanie plików i korespondencji, pomoże usunąć dane z komputera, bez możliwości ich przywrócenia.
6
Jeśli obawiasz się o zabezpieczenie swoich danych, podchodzi się do tego zagadnienia kompleksowo. Na przykład, jeśli korzystasz z systemu operacyjnego Windows, będzie lepiej przejść na Linuksa. Ten SYSTEM zapewnia nieporównywalnie bardziej bezpieczne przechowywanie poufnych danych. Jeśli obawiasz się czytania korespondencji, korzystaj z e-usługi Gmail. Szczególnie ważne informacje należy szyfrować – prawdopodobieństwo tego, że nie dostanie się w niepowołane ręce, w tym przypadku będzie bardzo wysoka.
logo
Kategoria:
Bezpieczeństwo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.