Jak zapamiętać skład numery

Szkolna program wymaga od pierwszej równiarka automatycznego rozwiązania przykładów na dodawanie i odejmowanie w zakresie najpierw pierwszej, a następnie drugiej dziesiątki. Aby nauczyć się tych przykładów, należy dobrze znać skład liczb. Najmłodszy uczeń nie jest łatwe do zapamiętania ten abstrakcyjny informacji. Aby pomóc mu w tym zadaniu, trzeba zbudować pracę w zapamiętywaniu składu liczb tak, aby był przejrzysty i zrozumiały dla dziecka.

Jak zapamiętać skład numery

Trzeba

  • – domowe zasiłku-tabele ze składem liczb;
  • – komory zliczeniowe laski.

Instrukcja

1
Narysuj na arkuszach papieru domki letniskowe w kilku pięter, na każdym piętrze do którego po dwa mieszkania (okienka). Na dachu domku razem z dzieckiem napisz liczba i uzasadnij, że liczba ta na dachu — właściciel domu, który zezwala na osiedlenie się na jednym piętrze są tylko liczbę mieszkańców, która odpowiada liczbie-właściciela. Na początek użyj do „rozliczania” obrachunkowe laski lub zapałki — to bardziej dobitnie, niż tylko napisane cyfry.
2
Wypełnij sami piętra pierwszego domku, a następnie umieścić to zadanie przed dzieckiem, powinien sam spróbować расселить mieszkańców. Niech jednocześnie dziecko rozlega się odpowiednią ilość, mówiąc mniej więcej tak: „Pan domu — liczba 6, jeśli w jednym mieszkaniu na piętrze mieszka 2 lokatora, to w innym musi żyć 4”.
3
Zmieniaj ilość mieszkańców z piętra na piętro, i powtarzać z dzieckiem nowe kombinacje liczb. W domku z panem 6 będą kombinacje 1 i 5, 2 i 4, 3 i 3.
4
Przejdź od rachunkowych patyczków lub zapałek do zapisanych liczb. Jest to trudniejsze dla dzieci, więc cierpliwie powtarzaj ćwiczenie.
5
Stopniowo starajcie sie komplikowac zewnetrzne zadanie. Zamykaj jeden słupek okien i wypowiada z dzieckiem sąsiadów liczb. Tak, jeśli w domku z panem 8 na piętrze mieszka 3, to jego sąsiad będzie 5. Stopniowo dziecko będzie nazywać żądaną liczbę.
6
Zamiast domków narysować kwiat, w rdzeniu której jest napisane, że jakaś liczba, a każdy płatek jest podzielony na dwie części. Im większa liczba w środku kwiatu, tym większą ilość płatków powinno być — według liczby możliwych wariantów składu. W każdej części płata napisz liczby, które dają w sumie liczbę rdzenia. Poproś dziecko kontynuować wypełnianie płatki liczbami.
7
Podawajcie dziecku domowe przykłady prostych zadań typu „w zlewie stał 6 talerzy mamo, a 4 z nich, ile jeszcze talerzy trzeba umyć?”
Należy zwrócić uwagę
Optymalny czas trwania zajęć — 10-15 minut. Dłuższe zajęcia утомят dziecka i korzyści z takich zajęć nie będzie.

Porada
Pamiętaj — w każdych zajęciach na zapamiętywanie konieczna jest regularna praktyka, w przeciwnym razie dziecko będzie szybko przełączać się na więcej ciekawych rzeczy i zapomnieć o ostatniego materiału.

logo
Kategoria:
Matematyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.