Jak wyczyścić starą miedzianą monetę

Rzadkie monety zdobią kolekcje profesjonalnych sklepy z antykami i zwykłych miłośników zabytków. Jak i każdego przedmiotu, który doświadczył na sobie wpływ czasu, miedzianym wrzuceniu należy szczególną uwagę i starannej opieki. Istnieje kilka sposobów czyszczenia starych miedzianych monet.

Jak wyczyścić starą miedzianą monetę

Trzeba

  • – szare mydło;
  • – kwas cytrynowy;
  • – kwas octowy;
  • – woda;
  • – szczotka;
  • – ręcznik frotte.

Instrukcja

1
Zanim czyścić monety, obejrzyj ją. Jeśli jest pokryte równomierną warstwą z brązowawy odcień (patyną), może jej w ogóle nie powinny być czyszczone. Ponieważ ta szlachetna folia nie tylko nadaje монетке specjalny efekt „retro”, ale i chroni metal przed przypadkowymi zadrapaniami i uszkodzeniami. Bardzo często po usunięciu patyny na monecie powstają mikroskopijne szczeliny, które psują jej wygląd i znacznie obniżają koszty.
2
Innego podejścia wymagają monety z ciemnym nalotem i warstwami tlenku charakterystyczny zielonkawy kolor. Jeśli zanieczyszczenie nieznacznie, można go usunąć za pomocą ciepła woda z mydłem. Zetrzeć kawałek mydła do prania w głęboką plastikową miskę i zalać go gorącą wodą. Dokładnie wymieszać roztwór i pozostawić do zaparzenia. Opuść monety do miski i trzymać tam przez kilka minut. Następnie delikatnie oczyścić pozostałości miękką szczotką. Opłukać monety bieżącą wodą i zetrzeć do sucha ręcznikiem.
3
Kwas cytrynowy – jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych substancji, które mogłyby usunąć ciemny nalot na to czas, kwas reaguje z główną warstwą nalotu, nie uszkadzając przy tym metalu. Jeśli reakcja idzie wystarczająco mocno, można dodać kilka łyżeczek kwasu bezpośrednio w roztworze. Następnie spryskać monety szczotką z miękkim włosiem pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć je.
4
Bardziej radykalny sposób czyszczenia – moczenia miedzianych monet w roztworze kwasu octowego. Do jej przygotowania można użyć 70% kwas octowy kwas, który należy rozcieńczyć do stężenia octu nie wyższej niż 20-25%. Albo moczyć miedziane monety w urządzonej 9 % roztworze octu. Odporne na monety w nim trzeba, na podstawie stopnia zabrudzenia – im więcej nalot, tym dłuższy czas potrzebny do jego usunięcia.
Porada
Jeśli moneta przedstawia większą wartość, to jej czyszczenie lepiej powierzyć profesjonalnemu реставратору lub skontaktować się z właściwą ювелирную warsztatu.

logo
Article Categories:
Różny

Comments are closed.