Jak ustawić domyślne ustawienia bios

Do uruchamiania głównego systemu operacyjnego zarządzanie komputerem odbywa się przez system podstawowych operacji wejścia/wyjścia – BIOS. W jej oprogramowania spisane protokoły kontroli sprawności urządzeń, niezbędnych do rozpoczęcia pracy, a także procedura inicjowania uruchamiania SYSTEMU operacyjnego windows. W te procedury, użytkownik komputera może dokonywać zmian i często zdarza się tak, że wyniki takiej interwencji bywa trzeba zlikwidować, przywrócenie domyślnych wartości fabrycznych ustawień BIOS-u.

Jak ustawić domyślne ustawienia bios

Instrukcja

1
Wyjmij zainstalowany na płycie głównej, wyjąć baterię, która zapewnia zasilanie układu, w którym przechowywany jest zapis bieżących ustawień systemu BIOS. Jest to najbardziej radykalny i niezawodny sposób, ale wymaga fizycznych, a nie oprogramowania manipulacji, dlatego wcześniej trzeba zakończyć pracę systemu operacyjnego, wyłącz komputer od sieci, zdjąć boczną pokrywę jednostki systemowej i wyszukać sobie również na płycie głównej tę najlepszą baterię („pigułki”). Nie spiesz się, aby zainstalować baterię z powrotem – dla większej pewności zazwyczaj zalecają pięć minut poczekać, a następnie wykonać wszystkie wymienione manipulacji w odwrotnej kolejności.
2
Przywróć ustawienia fabryczne BIOS za pomocą odpowiedniej zworki na płycie głównej – ten wariant może zastąpić powyższą manipulację z baterią. Do tego też trzeba uzyskać bezpośredni dostęp do „внутренностям” komputera, usuwając jedną z płyt (najczęściej lewej) jego obudowy. Poszukaj odpowiednią zworkę w pobliżu baterii – obok niego na płycie musi być вытравлена napis CLR_CMOS lub CCMOS. Przestawienie tę zworkę w inne położenie i przywieźć oryginalne ustawienia BIOS.
3
Skorzystaj z funkcji resetowania ustawień BIOS-u, przewidzianej w panelu sterowania tego podstawowego systemu wejścia/wyjścia. Dla tego uruchomić procedurę ponownego uruchamiania głównego systemu operacyjnego, a następnie zaloguj się do panelu ustawień BIOS – najczęściej odbywa się to poprzez naciśnięcie klawisza Delete w procesie pobierania, ale w zależności od wersji mogą to być klawisze F1, F2, F10, Esc lub nawet kombinacje klawiszy CTRL + ALT, CTRL + ALT + ESC, CTRL + ALT + INS. Informacje o tym, co dokładnie należy naciskać, zazwyczaj pojawia się w odpowiednim momencie w lewej dolnej części ekranu w języku angielskim. Uderzając w panel ustawień, najlepiej wezwać pomocy (klawisz F1) i znaleźć przypisany do funkcji powrotu do nastaw fabrycznych przycisk – wpis może, na przykład, być sformułowana, jak Load Optimal Defaults i przypisana do klawisza funkcyjnego F9. Naciskając odpowiedni przycisk, wyloguj się z panelu, zachowując przy tym dokonane zmiany.
logo
Article Categories:
Systemy operacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *