Pedagogiczny projekt – to działalność badawcza nauczyciela, która zawiera opis metod i technik pracy, mających na celu podnoszenie jakości kształcenia, rozwój twórczych i zdolności umysłowych uczniów. Pedagogiczne projektowanie – opracowanie planu pracy nauczyciela, wdrażanie nowych technologii, podsumowanie i usystematyzowanie doświadczeń istotnych dla świata naukowego pedagogów i psychologów, występ na radach pedagogicznych i monitorowanie wiedzy uczniów. Od czego zacząć?
Instrukcja
1
Wybierz motyw pedagogicznego projektu. Ona powinna być interesująca, przede wszystkim, ci i przydatna w swojej działalności pedagogicznej. Przy tym należy pamiętać, gdzie można znaleźć materiał teoretyczny, który będzie używany przy pisaniu projektu, czy są warunki do przeprowadzenia eksperymentów, których wyniki można będzie rejestrować i przetwarzać w celu uzyskania dodatkowych informacji, niezbędnych do pracy.
2
Nie zapominaj, bez wyznaczania celów i zadań do każdego etapu pracy projekt nie może istnieć.
3
Sprawdź terminy wykonania pracy i sporządź szczegółowy plan. W każdym projekcie musi być wstęp, zakończenie, a także teoretyczne i praktyczne części. Wskazane jest, aby część praktyczna objętościowo przekracza informacje teoretyczne. W praktycznej części muszą być opisane wyniki zastosowania innowacyjnych technologii edukacyjnych, własne opracowania zadań, testów, lekcji i innych zajęć. Poznaj nowoczesne metody pedagogiczne, szkolenie w trakcie gry, w miarę możliwości, stosować nowoczesne nauczanie programami komputerowymi.
4
Wybierz literaturę, która będzie potrzebne do napisania części teoretycznej, zapoznać się z jej treścią. W teoretycznym rozdziale trzeba będzie napisać, jakie naukowcy badali podobny problem, ich metody i wyniki badań. Nie zapomnij też sporządzić listę literatury z podaniem autorów, tytułów książek, wydawnictw, ilością stron i przez lata wydań.
5
W praktyce rozdziale należy opisać własne opracowania na temat projektu pedagogicznego. Opisz dokładnie, jak zakładasz użyć metody pedagogiczne, ile czasu zamierzasz poświęcić realizacji projektu. Nie planuj zbyt szczegółowo, bo twoi uczniowie mogą i nie zachowywać się tak, jak się spodziewaliśmy. Niech u ciebie będzie pole do popisu dla kreatywności i nowych pomysłów.
6
Wyniki pracy można przedstawić w postaci wykresu (porównanie wyników w nauce dzieci przed i po realizacji projektu), albo w postaci osiągnięcia studenta (wyniki w nauce, likwidacja luk w wiedzy, zwycięstwa w konkursach i olimpiadach, jeśli w ogóle). Na przykład, jeśli można zbadać, jak rozwiązywanie ciekawych zadań na lekcjach matematyki u uczniów szkoły podstawowej wpływa na przyswajanie przez nich materiału, wyniki można pokazać w formie pomyślnie rozwiązanych dziećmi testowych zadań, zwycięstw w konkursach matematycznych.
Kategoria:
Więcej