Serce jest najważniejszym organem układu sercowo-naczyniowego, bez którego niemożliwe jest istnienie organizmu człowieka nawet w zasadzie, bo to skurczu mięśnia sercowego zapewniają niezawodny przepływ krwi i wszystkie procesy przemiany materii w tkankach i narządach. Dlatego sprawdzania pracy serca należy okresowo zwracać uwagę, nawet przy braku widocznych skarg na stan zdrowia w ogóle.
Instrukcja
1
Przede wszystkim, w celu kontroli stanu układu sercowo-naczyniowego konsultacji wykwalifikowanego kardiologa (w przypadku jej braku, terapeuta) – w wieku do 30 lat w przypadku braku skarg wystarczy odwiedzić lekarza 1 raz na 5 lat, z 30 do 40 lat – 1 raz na trzy lata, po 40 roku życia – 1 raz na 2-3 lata.
2
Do instrumentalnego badania aktywności mięśnia sercowego używają электрокардиографию (EKG). Badanie może być wykonywane w spoczynku, podczas wysiłku fizycznego i w przypadku niektórych specjalnych leków – podczas EKG określa stan mięśnia sercowego, rytm serca, przepływ krwi w mięśniu sercowym.
3
Do badania serca i dużych naczyń używany echokardiografia – usg serca za pomocą specjalnego czujnika. Podczas echocardiography można badać zastawki serca, stan kurczliwości mięśnia sercowego, jego struktura i grubość, serdeczne torbę – zewnętrzną powłokę serca.
4
Przy доплеровском ultradźwiękowej w badaniu mierzy się przepływ krwi przez komory serca, cechy przepływu krwi w każdej jamy serca osobno, możliwe nawrotnych strumienie i ich wpływ na hemodynamikę w ogóle.
5
Do oceny stanu serca można korzystać z tomografii komputerowej i ядерномагнитно-rezonansową terapię (яМРТ). Za ich pomocą można przedstawić послойные skrawki tkanek serca i ocenić ich stan.
6
Ponadto, w celu oceny przepływu krwi przez różne działy mięśnia sercowego mogą być używane radioizotopowe badania – сцинтиография, w czasie trwania której do organizmu wprowadzane są izotopów leki, a następnie na ich gromadzenia i dystrybucji w tkankach serca sądzą o krwi w mięśniu sercowym.
7
Dla kontroli pracy układu sercowo-naczyniowego jest używany obiekt badań laboratoryjnych – badania kliniczne, biochemiczne i immunologiczne badania mikrobiologiczne oraz badania wirusologiczne.
Kategoria:
Więcej