Jak sadzić kawowca

Kawowca – doskonała roślina ozdobna, które można hodować w domu lub na działce. Jego wartość wzrasta wielokrotnie, gdy przez 3-4 lata zaczyna owocować, i masz możliwość codziennie rano zaparzyć sobie filiżankę mocnej kawy, uprawianych własnymi rękami. Propagowane przez to roślina wierzchołkowych sadzonek, ale lepiej zasadzić i wyhodować z nasion kawowca.

Jak sadzić kawowca

Trzeba

  • – świeże ziarna kawy;
  • – марганцовка;
  • – organiczna gleby;
  • – роговая mąka;
  • – popiół.

Instrukcja

1
Do uprawy kawowca należy stosować tylko świeże ziarna, ponieważ podczas przechowywania są bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania – w ciągu roku spada na 5-7%. Jeśli masz taką możliwość, weź nasiona już плодоносящего, dobrze rozwiniętego drzewa. Nasiona powinny być dobrze вызревшими i nie mieć wad. Koniecznie стратифицируйте je w słabym roztworze nadmanganianu potasu.
2
Przygotuj glebę, w jej składzie musi być turf (40%), blacha (30%) ziemia, jazda torf (10%) i piasek rzeczny (10%). Ziarna należy umieścić na głębokości 1-1,5 cm, umieść je w dół na płaskiej powierzchni, aby przyspieszyć kiełkowanie. Przykryć garnek szklanym słoiku lub folią. Zdejmuj je dwa razy w tygodniu na 3-4 godziny. Jest to konieczne, aby wietrzyć gleby i zapobiec gnicie nasion. Garnek postaw na przyciemnione miejsce, temperaturę w nim utrzymywać 20-25 stopni, stale nawilżać glebę, podlewamy tylko ciepłą wodą.
3
Przez pięć-sześć tygodni u ciebie pojawią się siewki. Przestaw garnek w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Stale nawilżać glebę i spray sadzonki codziennie rano i wieczorem. Szkło lub folię najpierw zdjąć na kilka godzin, codziennie zwiększając czas wietrzenia przez tydzień-półtora usuń je do końca. Przez 8-10 miesięcy, po tym, jak na sadzonek zaczną się tworzyć prawdziwe liście, проредите i рассадите sadzonki. Jeśli chcesz posadzić drzewko, to wybierz jeden, najbardziej wytrzymały i piękny. W tym przypadku, jeśli chcesz tworzyć krzew kawowy, wybierz 3-4 sadzonki.
4
Przenosić drzewko w stały doniczki na głębokość 2-3 cm Wykonaj w przygotowanej glebie długim ostrym różdżki otwór i zwolnij w niego korzenie siewek, starając się, aby kluczowej korzeń był umieszczony pionowo na całej długości. Nie переувлажняйте gleby podczas podlewania, aby korzenie nie są zgniłe. Zimą należy używać mniejszej ilości wody. Utrzymuj temperaturę w pomieszczeniu poniżej 16-18 stopni. W temperaturze powyżej 30 stopni liście mogą zacząć się i spadnie.
5
Doniczkę z rośliną umieścić na południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie okno, chronić go przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Jeśli światła w okresie jesienno-zimowym będzie za mało, to trzeba to robić досветку.
6
Latem używaj nawozów do gleby, bardzo dobrze nawozić ją popiołem. Można zasilać nawozami do kwiatów. Raz na pół roku-rok podlewamy rozpuszczonej w wodzie napalone mąką, to przyczynia się do wzrostu i kwitnienia drzewa kawowego.
Porada
Najlepiej kiełkowania u nasion odmiany „Arabica”.

logo
Kategoria:
Sad i ogród

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.