Jak przenieść prawo własności na mieszkanie

Zdarzają się sytuacje, gdy istnieje potrzeba przekazywania swojego majątku innej osobie. Można to zrobić za pomocą darowizn, spadków i transakcji kupna-sprzedaży. Wszystkie te opcje mają swoje plusy i minusy i tylko ci wybrać, które z nich skorzystać w danej sytuacji.

Jak przenieść prawo własności na mieszkanie

Trzeba

  • – umowa darowizny;
  • – testament;
  • – umowa kupna-sprzedaży;
  • – wypis z Jedynego państwowego rejestru praw do nieruchomości i transakcji z nim.

Instrukcja

1
Jako właściciel mieszkania ma prawo robić ze swoim majątkiem, co uważasz za stosowne – dawać, determinować, sprzedawać, wymieniać itp. Jedną z opcji przeniesienia prawa własności – testament. Aby go zmienić, należy skontaktować się z notariuszem i napisz swoją wolę odnośnie dalszych losów swojego mieszkania. U testamentu jest jeden niuans: właścicielem mieszkania pożądany człowiek stanie się natychmiast po jego otrzymaniu, a dopiero po swojej śmierci. Minus testamentu – możliwość zakwestionowania innych spadkobierców.
2
Jeśli testament z jakiegokolwiek powodu nie pasuje, podpisz umowę sprzedaży lub darowizny. Darowizna jest bezinteresowna akt przekazania nabytych dobra, a w umowie kupna-sprzedaży mieszkanie przejdzie w inne ręce za opłatą. W obu przypadkach, należy wykupić odpowiednią umowę i zapewnij go u notariusza, a po – w organie rejestracji praw do nieruchomości i transakcji z nim.
3
Prawo własności do mieszkania, twój przyjaciel, członek rodziny lub partner otrzyma od momentu, gdy umowa zostanie zarejestrowany w państwowym rejestrze praw do nieruchomości i transakcji z nim. Należy pamiętać, że podczas zawarcia umowy kupna-sprzedaży i darowizn ten, kto przekazuje, lub ten, kto dostaje mieszkanie, musi zapłacić państwu pewną sumę pieniędzy.
4
Przed podjęciem decyzji, w jaki sposób masz zamiar przekazać swoje prawa właściciela, przeanalizuj wszystkie trzy opcje i zastanów się, który z nich jest bardziej opłacalne i przyjęcia. Skonsultować się z wykwalifikowanym prawnikiem, warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.
5
Pomyśl także o gwarancjach swoich praw. Jeśli chcesz przekazać mieszkanie swojemu krewnemu i nie chcesz martwić się o własny los, najlepiej których możecie następnie zmienić testament. Tak, że możesz być właścicielem mieszkania aż do śmierci i nie bać się, że po zakończeniu umowy darowizny ciebie wyrzucony na ulicę.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.