Jak określić zawartość wapnia

Większość wapnia w organizmie przypada na kości i zęby, tylko około 1% krąży we krwi. Wapń bierze udział w działalności układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, układu krzepnięcia systemów organizmu. Bez niego nie można skurcz włókien mięśniowych. Jak określić zawartość pierwiastków śladowych w własnym ciele?

Jak określić zawartość wapnia

Instrukcja

1
Pośrednio ocenić poziom wapnia we krwi może być obecność niektórych chorób somatycznych. Przy krzywicy, niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie trzustki, choroby wątroby i ogólnego wyczerpania organizmu poziom wapnia, zazwyczaj zmniejsza się. Ostra niewydolność nerek, nadczynność przytarczyc, sarkoidoza, odwodnienie, nadczynności tarczycy, nowotwory złośliwe kości towarzyszy wzrost poziomu wapnia we krwi.
2
O zawartości substancji w tkance kostnej można sądzić po jej wytrzymałości. Częste złamania świadczą o jego braku. Podobnie sądzą na temat nasycenia wapnia tkanek zęba. Próchnica i крошащаяся emalia – objawy niedoboru pierwiastków śladowych.
3
Niedobór wapnia w krwi i kości, można podejrzewać w wyglądzie: rzadkie, ciężko wypadające włosy i rozdwajające się, pokryte bruzdami paznokcie. W zaawansowanych przypadkach występuje skrzywienie kręgosłupa, co objawia się zmniejszeniem wzrostu i pojawieniem się garba.
4
Określić niedobór wapnia można za pomocą instrumentalnych metod badania: rentgenowskie, tomografii komputerowej i денситометрии. Oni ujawnią zmniejszenie gęstości mineralnej kości (osteoporoza). Przy czym, densytometrii pozwoli postawić diagnozę na wczesnych etapach, a rtg – w przypadku utraty więcej niż 30% masy kostnej. Tomografia komputerowa zajmuje pozycję pośrednią między tymi badaniami.
5
Istnieją laboratoryjne metody oznaczania stężenia wapnia w tkance kostnej: badanie surowicy krwi na остеокальцин i badanie moczu na zawartość deoksypirydynolina. Zwiększenie ilości tych substancji świadczy o braku elementu.
Należy zwrócić uwagę
O zawartości wapnia w organizmie jest oceniana na podstawie obiektywnego badania, instrumentalnych i laboratoryjnych метолов badania. Poszczególne znaki nie mogą dać pełnego pojęcia o istocie problemu.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.