Jak określić typ systemu plików

Pracując na komputerze, użytkownik zazwyczaj dobrze wie, jak zainstalowany na nim system operacyjny, jak i używanego przez nią system plików. Ale trzeba siedzieć za kogoś innego komputera i w systemie występują jakieś problemy, może wystąpić konieczność określenia rodzaju systemu plików.

Jak określić typ systemu plików

Instrukcja

1
System plików określa sposób organizacji i przechowywania danych na różnych nośnikach informacji, w tym na dyskach twardych. Istnieje wiele różnych systemów plików, najczęściej są : FAT16, FAT32, NTFS dla systemów operacyjnych z rodziny Windows; ext2 i ext3 dla Unix i, w szczególności, dla systemu operacyjnego Linux.
2
Sprawdzić typ systemu plików można na różne sposoby. Najbardziej proste: otwórz „Mój komputer”, wybierz interesujący cię dysk, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz w menu „Właściwości”. W otwartym oknie na górze będzie określony typ płyty i używany system plików. Na przykład dla systemu Windows XP i Windows 7 będzie określony typ systemu plików NTFS.
3
W tym przypadku, jeśli przed tobą nieefektywny komputer, отказывающийся ładować, można wyświetlić informacje o dyskach za pomocą programu Acronis Dick Director. Uruchamia się bezpośrednio z płyty cd, aby wybrać rozruch z dysku kliknij po starcie F12, przed tobą pojawi się okno wyboru urządzenia rozruchowego. Na niektórych komputerach wywołanie okna pobierania może być realizowany innymi klawiszami.
4
Wybierz rozruch z CD i naciśnij przycisk Enter. W wyświetlonym menu płyty, wybierz Acronis Dick Director. Po załadowaniu pojawi się okno, w którym zobaczysz wszystkie dyski komputera i ich działy z podaniem używanych systemów plików. Program Acronis Dick Director jest bardzo wygodnym narzędziem, pozwalającym na dzielenie dysków w żądany sposób i formatować je w wymaganej systemie plików. Ona pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa odzyskać partycje dysków po ich przypadkowej utraty – można odzyskać dyski ze wszystkimi folderami i plikami.
5
Istnieje wersja programu Acronis Dick Director, uruchamiany pod systemem Windows, w niej też można zobaczyć wszystkie informacje na temat różnych systemów. Ale spędzać z dyskami jakieś działania w tej wersji nie jest zalecane – po ponownym uruchomieniu systemu na tyle duże ryzyko, że komputer w ogóle da się uruchomić. W razie potrzeby dzielenia dysku należy używać wersji z cd-rom, jest bardzo niezawodny.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.