Jak określić pierwszy dzień cyklu

Cykl menstruacyjny — to proces fizjologiczny, podczas którego w organizmie kobiety zachodzą zmiany, świadczące o jej zdrowia reprodukcyjnego. Aby ocenić prawidłowości cyklu, należy umieć określić dzień rozpoczęcia.

Jak określić pierwszy dzień cyklu

Instrukcja

1
Wszystkie zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas cyklu miesiączkowego, skierowane na tworzenie warunków do poczęcia. W pierwszej fazie następuje dojrzewanie pęcherzyka, rozerwania jego ścianek i uwalnianie gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. W drugiej — na miejscu pękniętego pęcherzyka powstaje „ciałko”, вырабатывающее progesteron — hormon niezbędny do utrzymania ciąży. Pod jego wpływem następuje zagęszczanie wewnętrznej wyściółki macicy (endometrium), dzięki czemu możliwe staje się mocowanie zapłodnionej komórki jajowej.
2
Niezależnie od tego, czy nastąpiło poczęcie, czy nie, trzeba wiedzieć, kiedy był początek cyklu. Jeśli ciąża, jej termin będzie liczony właśnie od tego dnia. Jeśli poczęcia nie było, wiedząc pierwszych dniach dwóch cykli, można obliczyć odstęp między nimi. W normie wynosi od 21 do 35 dni. U zdrowej kobiety długość cykli menstruacyjnych jest mniej więcej taka sama, odchylenie może wynosić nie więcej niż 3-4 dni w górę i w dół.
3
Zewnętrznym przejawem początku nowego cyklu są plamienia z pochwy — miesiączka. Dzień, w którym rozpoczyna się obfite krwawienie, jest pierwszym dniem cyklu. W przypadku niektórych schorzeń ginekologicznych, np. endometriozy, miesiączki poprzedzają plamienie. To może trwać kilka dni przed rozpoczęciem niniejszej krwawienia. Okres ten nie odnosi się do nowego cyklu. Ponadto, to jest powodem do lekarza.
4
Przy regularnym cyklu można z łatwością obliczyć datę rozpoczęcia następnej miesiączki. Po prostu liczyć od pierwszego dnia silne krwawienie wydzieliny ilość dni równą długości cyklu. Spodziewać się następujące miesięczne trzeba w sam dzień (+/- trzech dni).
logo
Article Categories:
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *