Jak ocenić antyczne książki

Najpewniejszym sposobem, aby dowiedzieć się wartość i ewentualny koszt starej książki – zwrócić się do букинисту, który może podzielić się swoją wiedzą za darmo lub za najbardziej symboliczną opłatą. Pewne wnioski, co prawda, można to zrobić samodzielnie, wiedząc kilku ogólnych i najbardziej wiernych zasad, pozwalających ocenić znaczenie książki w oczach kolekcjonerów i bibliofilów.

Jak ocenić antyczne książki

Instrukcja

1
Przegląda książkę i powiedz na początek sami sobie, bez naprężeń i nic nie przesadzając, jaki jest stan tej książki, jak dobrze zachowała się, przechodząc przez wiele lat. Stan starej książki ma prawie że pierwszorzedne znaczenie – takie rarytasy, które były pożądane byłoby dobrodziejstwem dla księgarń antykwariat przy braku kilkanaście stron, jest bardzo mało. Jeśli dobrze zachował się „native” oprawa książki, dostępne wszystkie strony (ilustracje, wklejania, itp.), księgarnia blok nie rozpada się na części, więc prawdopodobieństwo, że książka przedstawia jakąś wartość, jest już dość duża.
2
Dowiedz się, czy twoja książka samodzielnym wydaniem lub wchodzi w wiele głośności pracy spotkanie, mając jeszcze dwóch, trzech, a może i kilkadziesiąt braci pod innymi numerami. Miłośnicy starych książek wolą kupować kompletne serii, tak jak znaleźć brakujące woluminy do jednej książce wydrukowanej ponad sto lat temu, może być bardzo trudne. Stąd wniosek – odmienne woluminów wydawnictw wielotomowych są cenione i cieszą się popularnością znacznie mniej, niż poszczególne książki.
3
Określ tematykę książki i narodowość autora – to pomoże w jakimś stopniu wyciągnąć wnioski na temat wartości publikacji lub, w każdym razie, o obecności popytu na nią na букинистическом rynku. Pierwsze wydania dzieł autorów rosyjskich o wiele bardziej interesujące, niż liczne tłumaczenia zagranicznych pisarzy i uczonych dzieł. Z kolei, wśród rosyjskojęzycznych książek najbardziej cenione literatura artystyczna, nie ma okresu praktycznej „przydatności”, podczas gdy wiele nauk przyrodniczych pism dawno są nieaktualne i nie ciekawe, nawet dla wąskiego grona specjalistów.
4
Spróbuj, w końcu dowiedzieć się, wykorzystując wszystkie dostępne źródła informacji, переиздавалась czy potrzebne ciebie książka w ostatnim czasie. Jeśli tak, to zainteresowanie nim pozostaje prawie wyłącznie estetyczny – czytaj w przedrewolucyjnej pisowni to, co można przeczytać w zwykłej postaci, mało kto chce. Wśród samych kilka wydań tej samej książki, wydane dawno temu (przed wojną lub nawet do rewolucji) więcej innych cenione wydanie pierwsze lub przynajmniej прижизненное – niezrealizowane wcześniej fizycznej śmierci autora tej książki.
logo
Kategoria:
Literatura

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.