Jak obliczyć długość lądu

Jeśli masz масштабированная mapa ze wskazaniem podobieństw i meridianów, można łatwo dowiedzieć się wszystkie odległości między punktami, w tym obliczyć długość lądu.

Jak obliczyć długość lądu

Trzeba

  • – mapa pokazująca południki i podobieństw;
  • – kalkulator;
  • – linijka.

Instrukcja

1
W pierwszej kolejności, do obliczania długości kontynent z północy na południe, znajdź skrajne północną i południową punktu, a następnie określ ich szerokość. Zobacz na mapie znajdują się poziome linie – paralele. Znajdź najbliższe szukaną punktów paralele i określ ich szerokość (jest ona podana po prawej i po lewej stronie mapy). Jeśli punkt znajduje się między nimi, spróbuj dowiedzieć się, szerokość około, dodajmy do znajdującej szerokości i długości łuku od podobieństwa do punktu w stopniach.
2
Po otrzymaniu szerokość obu punktów, znajdź odległość między nimi w stopniach. Jeśli punkt znajduje się w jednej półkuli (na przykład, Ameryka Północna i Australia), po prostu odjąć od większej wartości mniejsze. Jeśli znajdują się one w różnych półkulach (na przykład, Afryki lub Ameryki Południowej), to, wręcz przeciwnie, dodać moduły wartości (tak jak szerokość – odległość punktu od równika).
3
Znając długość lądu w stopniach, otrzymasz jego długość w kilometrach. Do tego należy pomnożyć ilość stopni na długości każdego stopnia. Należy pamiętać, że długość jednego stopnia na południk 111,12 km.
4
Aby znaleźć długość kontynent ze wschodu na zachód, znajdź długości co wschodniej i co zachodniej punktu. Następnie oblicz za pomocą meridianów (linii pionowych) długość w taki sam sposób, jak i szerokość. Jeśli oba punkty znajdują się we wschodniej lub zachodniej półkuli, po prostu odejmij z większej wartość mniejszą, aby uzyskać długość lądu w stopniach, jeśli w różnych – dodaj moduły wartości (dla Afryki, Eurazji), lub odejmij ich z 180? i dodać otrzymane różnicy (na przykład do Ameryki). Mnożąc ilość stopni na 111,3 km (długość jednego stopnia równolegle), dostaniesz długości lądu w kilometrach.
5
Można to zrobić w prostszy sposób, do tego uzbrojeni dobrym dokładne linijki. Zmierz długość lądu w wybranym kierunku za pomocą linijki, a następnie przesuń otrzymaną liczbę centymetrów w kilometry zgodnie z podaną skalą.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.