Jak ustalić długość lądu w kilometrach

Ciekawe pytanie geografii – określenie rzeczywistego odległości pomiędzy punktami określonymi na mapie. Ale dziś, być może, mając w ręku tylko kartę lub globus, dowiedzieć się długość całego kontynentu w kilometrach.

Jak ustalić długość lądu w kilometrach

Trzeba

  • – mapa półkul lub globus;
  • – linijka;
  • – kalkulator.

Instrukcja

1
Aby dowiedzieć się długość kontynent z północy na południe, znajdź najbardziej na północ punktu lądu – tę, która znajduje się powyżej wszystkich innych. Zobacz szerokość tego punktu za pomocą podobieństw (poziome linie), расчерченных na każdej mapie półkul. Aby określić współrzędne bardziej dokładnie, skorzystaj z e-kartą.
2
Dokładnie tak samo znajdź najlepszą południowej punkt i obliczyć ilość stopni między najniższej południowej i północnej punktem. Na przykład, najbardziej na południe punkt Afryki znajduje się na szerokości geograficznej 34?21′ yu.ø., a najbardziej na północ – na szerokości 37?20′ s. sz. Tak jak punkty znajdują się w różnych półkulach, ich wartości złóż. W rezultacie długość Afrykę z północy na południe wynosi 71?41′(w stopniach).
3
Aby znaleźć długość kontynent z północy na południe w kilometrach, i pomnożyć ilość stopni na 111 km (dokładnie tyle kilometrów w jednym stopniu na południk). W ten sposób, długość Afryki będzie równa 7930 km.
4
Dokładnie także określić długość kontynent ze wschodu na zachód – najpierw stopniach, następnie w kilometrach. Różnica tylko w tym, że jeśli południki są takie same na całej długości, to paralele są różne, więc długość jednego stopnia dla każdej z nich jest inny. Aby obliczyć długość lądu, należy wziąć pod uwagę kąt oznaczony cyfrą na linii równoleżnika. Tak więc, aby obliczyć ilość kilometrów na kontynencie z zachodu na wschód, należy pomnożyć wartość stopnia równika (111,3 km) na cosinus kąta żądanej paralele, a następnie pomnożyć wynik na długości lądu w stopniach.
5
Znaleźć długość lądu można i w pewnej paraleli lub według określonego południk. Aby to zrobić, znajdź odpowiednią linię siatki i jej przecięcia z granicą lądu. Następnie dokładnie tak samo, jak w pierwszym przypadku, oblicz różnicę między skrajnymi punktami i pomnożyć przez liczbę kilometrów na jednym stopniu.
6
Można to zrobić i łatwiej: po prostu померяйте długości lądu linijką i pomnożyć przez skalę, podany na karcie. Oczywiście, taki wynik będzie bardzo приблизителен.
logo
Article Categories:
Nauki humanistyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *