Jak nauczyć się opowiadać ciekawe

Umiejętność prowadzenia ciekawej rozmowy cenione we wszystkich czasach: od starożytności do współczesności. To jest oznaką kultury i wysokiej inteligencji człowieka. Dobry rozmówca zawsze będzie w centrum firmy, mu łatwo znaleźć wspólny język z obcymi ludźmi. Wydaje się, że ludzie, którzy mogą swobodnie rozmawiać na wszelkie tematy, posługują się tą sztuką od urodzenia. Jednak to nie tak. Umiejętności ciekawej wypowiedzi można rozwijać, ciężko pracując w tym kierunku.

Jak nauczyć się opowiadać ciekawe

Trzeba

  • – dyktafon;
  • – dostęp do internetu;
  • – lustro;
  • – materiały biurowe;
  • – literatura na poprawę dykcji;
  • – literatura na ораторскому sztuki.

Instrukcja

1
Praca nad umiejętnością ciekawe rozmawiać zaczyna się, paradoksalnie, nie z rozmów, a z listy. Prowadź dziennik i zapisuj w nim wydarzenia dnia. Uważaj, aby wpisy były zwięzłych i na temat. Naucz się podkreślać najważniejsze i uporządkować chodzi.
2
Czytaj więcej literatury klasycznej na rozwój słownictwa. Ucz naukową literaturę na jasnych tematów. Zobacz znaczenia nieznanych terminów w słownikach i próbuj następnie zastosować je w swoim przemówieniu.
3
Pracuj nad poprawą dykcji. Nawet ciekawy i emocjonalna opowieść będzie źle postrzegane, jeśli narrator nie mówi litery, traci zakończeniu słów itp. Do tego należy wykonywać specjalne ćwiczenia, gry edukacyjne, mobilność warg i mięśni języka. Ucz się jak najwięcej twistery języka i dążyć do tego, aby nauczyć się je wymawiać wyraźnie i przy dużej prędkości.
4
Poznaj podstawy oratorium. Można użyć zarówno klasyczne dzieła Cycerona w teorii retoryki, jak i współczesne opracowania. Wiele z nich można znaleźć w internecie.
5
Po tym, jak nauczyli się, jak uporządkować swoje historie, dobrać się do wykonywania kolejnego ćwiczenia. Najlepiej robić go w firmie z kimś, dla możliwości obiektywnej oceny. Wybierz dowolne słowo i w określonym czasie, mówcie o nim. Na przykład, wybrano słowo „orzech” i okres 5 minut. Znaczy 5 minut z rzędu trzeba mówić wszystko o orzechach, stosując swoją wiedzę o terminologii mowy. Następnie poproś rozmówcę ocenić swoją historię, jak mu było słuchać, nie stracił czy logiki narracji.
6
Prowadzi monologi na różne tematy: od kwiaciarstwa do polityki. Lepiej zrobić to przed lustrem. Tak można ocenić swoją mimikę i gesty. Jeśli wydaje się, że są one niejednoznaczne, postaraj się wypracować za pomocą specjalnych świadczeń o języku migowym.
7
Nagrywaj swoje monologi na dyktafon i odtwarzaj je w jakiś czas później. Tak można ocenić swoje przemówienie z boku, zobaczyć wady i zalety. Taka metoda jest bardzo dobrze pomaga sprzątać słowa-pasożyty ze swego słownika.
8
Nauka teorii i ćwiczenia nie przynoszą dobrego rezultatu bez praktyki. Spróbuj nawiązać rozmowę na abstrakcyjnym motywem z nieznajomym, na przykład sprzedawcę w sklepie. Więcej udaj się w firmach i nawiązywać rozmowy na ciekawe tematy. Tylko nie zapomnij o poczucie proporcji. To, że opanowali sztukę ciekawej rozmowy, wcale nie oznacza, że można przestać być dobrym słuchaczem. Pamiętaj, że zbyt „ciekawych” rozmówców, którzy w rozmowie zachwycają się tylko sobą i pięknem przemówieniu, stopniowo zaczynają unikać. Jednak ci, którzy są w stanie znaleźć „złoty środek”, zawsze naprawdę będą w centrum uwagi.
logo
Kategoria:
Komunikacja

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.