Jak mówić po polsku poprawnie

Mówią, Sokrates przy spotkaniu z nieznajomym powiedział: „Porozmawiaj, żebym cię zobaczył”. I to prawda, często mowa jest papierkiem lakmusowym inteligencji, kultury, edukacji człowieka. Co do języka rosyjskiego, to publicysta H.A. Добролюбов jeszcze w połowie XIX wieku mówił: „Nasz język polski, ponad wszystkich nowych, być może, jest w stanie zbliżyć się do języków klasycznych według własnego bogactwa, władzy, wolności lokalizacji, bogactwem form. Jednak, aby korzystać ze wszystkich jego skarbów, trzeba dobrze wiedzieć, trzeba umieć władać im”. Naprawdę, mało urodzić się w Rosji, aby rozpocząć mówić w ojczystym języku poprawnie, mowa wymaga stałej kontroli, wzbogacającego.

Jak mówić po polsku poprawnie

Instrukcja

1
Ciężko i wytrwale pracować nad zasileniem swojego słownictwa. Do tego nie trzeba pamiętać zawartość słowników. Wystarczy dużo czytać. Dobrze, jeśli to będzie klasyczna literatura – Lew Tołstoj, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, którego język jest wyznacznikiem literatury rosyjskiej. Próbki współczesnych wydań drukowanych z trudem wzbogacą swój leksykon, choć książka opublikowana w szanującym się wydawnictwie, może przynieść znaczne korzyści, w celu uzupełnienia słownictwa. Czytaj więcej dobrej literatury.
2
Musimy pozbyć się słów-pasożytów. Dziś prawdziwy beach nośników wielkiego i potężnego. Znaczy, to, to-samo, jak go w skrócie, cholera, no, że tak powiem, nawet na przysłowiowe „uh” zapchać mowa, туманят istotą, utrudniają percepcję. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się słów-pasożytów: kary (w rodzinie lub w biurze), wyraźny opowieść czytający strony z książki, rozmawiać z ludźmi, wie, jak obchodzić się bez „pasożytów” itp.
3
Należy unikać w miarę możliwości używania obcych słów. Nie musisz mówić „dywersyfikacja działalności gospodarczej”, kiedy można powiedzieć „rozszerzenie działalności gospodarczej”, lub „środki zapobiegawcze”, gdy jest rosyjski wariant „środki ostrożności”. Oczywiście, czasem chcą zabłysnąć wiedzą slogany typu merchandising, пролайфер, głównego nurtu, teaser, itp. Ale jeśli zdecydujesz się mówić poprawnie po polsku, staraj się spożywać właśnie rosyjskie słowa. Oczywiście, język rosyjski bardzo ruchliwy, wyrazów obcych, tak czy inaczej, wnikają w niego, sami się zakorzenić, inne nie, jednak należy zachować szacunek do języka ojczystego. O tym zawsze przypominał A. M. Gorzki: „Język to narzędzie, trzeba uczyć się ujmować swoje doświadczenia w sposób bardziej doskonały, jasny, prosty formularz… My to osiągniemy tylko wtedy, gdy wychowywać szacunek do języka”.
4
Ćwicząc poprawną mowę, pisz od czasu do czasu się na magnetofon (najlepiej w momencie, kiedy można po prostu porozmawiać z kimś). W pierwszych chwilach słuchania można przeżyć szok, nie przejmuj się, jeśli nie poznasz własnego głosu. Swój mowa może wydawać się малопонятной, zanieczyszczonego. Pamiętaj: to, że trenuje, to się rozwija. Wypracowujcie nie tylko prawidłowe stosowanie słów i zwrotów, ale i wymowy. Aby to zrobić, wystarczy kilka razy w ciągu dnia wymawiać wzorach.
5
Należy zwrócić uwagę na to, jak mówią mówcy i prowadzące ratingowych programów głównego telewizji i radiofonii. Pamiętam słowa, stylu i tempa mowy, sposób. Nie wahaj się powtarzać.
6
Śledź wytycznych Ministerstwa edukacji federacji ROSYJSKIEJ, закрепляющими zmiany norm języka rosyjskiego. Przykład: rozkaz „w Sprawie zatwierdzenia listy gramatyki, słowników i poradników, zawierających normy współczesnego literackiego języka podczas używania go jako języka państwowego Federacji Rosyjskiej” (2009 r.). Można się zgadzać lub nie zgadzać się z decyzjami ministrów dotyczące wymowy poszczególnych słów, ale wiedział o pojawieniu się takich oficjalnych dokumentów (i ich zawartość), jeśli zdecydujesz się mówić po polsku poprawnie, trzeba.
Należy zwrócić uwagę
Im wcześniej zaczniesz stawiać swoje przemówienie, tym lepiej. Jeśli wytrwale trenować, widoczne postępy mogą być wykryte już za miesiąc-dwa. Twoja dykcja stanie się wyraźniejszy, głos – głębiej, a chodzi lepiej i bogatszy.

Porada
„Dbać o nasz język, nasz piękny język polski – to skarb, to dziedzictwo przekazane nam przez naszych poprzedników! Skontaktuj się z szacunkiem z tym potężnym narzędziem; w rękach zręcznych jest w stanie czynić cuda”. I. S. Turgieniew.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.