Przeponowe naczynia wzbiorcze są szeroko stosowane w instalacjach ciepłej i zimnej wody użytkowej i ogrzewania. Ich głównym celem – aby zrekompensować nadmiar objętości nośnika ciepła, powstające w wyniku rozszerzalności cieplnej.
Instrukcja
1
Membranowy zbiornik składa się z dwóch części. W pierwszej połowie znajduje się nośnik ciepła, a drugi zajmuje powietrze lub gaz, przesłany tam pod ciśnieniem. Przedziały są rozdzielone przeponą, który jest wyposażony w smarowym. Główną różnicą zbiorników membranowych do zaopatrzenia w wodę z urządzeń grzewczych polega na tym, że woda w nich nie powinna stykać się ze ściankami obudowy. W dowodzie rejestracyjnym zbiornika określa parametry ciśnienia, gdy on jeszcze nie jest podłączony i wypełniona powietrzem.
2
W przeddzień uruchomienia instalacji grzewczej ciśnienie gazu znajduje się w zgodność ze statystyk ciśnieniem 1 bar x 10 m słupa wody, znajdującego się powyżej membranowego zbiornika wyrównawczego, ale nie więcej niż 4 bar. W przypadku podgrzewania nośnika ciepła w systemie jest poszerzenie, wchodzi w skrzynię wodną, co, oczywiście, prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz zbiornika, dopóki nie zrówna się z poziomem ciśnienia całego układu.
3
Pojemność zbiornika jest obliczana w taki sposób, aby po osiągnięciu określonego ciśnienia pompa włączała się, czy wchodzić do w ciągu godziny określoną liczbę razy, przy określonej intensywności poboru wody. Dla stabilnej pracy silnika pompy, należy wybrać membranowy zbiornik wyrównawczy, w którym objętość nie przekracza minimalny dopuszczalny.
4
Dopuszcza się instalowanie w jeden system kilka membranowych wzbiorczych przy założeniu jednakowego ciśnienia w nich. Zbiornik wyrównawczy należy dołączyć do systemu obok kotła wraz ze specjalnym urządzeniem, które zadziała, gdy ciśnienie wewnątrz systemu przekroczy dopuszczalną wartość. Nie wolno rozbiórka i demontaż zbiornika, a także wiercenia w nim otworów i większego wysiłku. Należy zatroszczyć się, aby w теплоносителе nie było zanieczyszczeń tlenu i innych gazów agresywnych wywołujących korozję.
Kategoria:
Naprawa i serwis