Jak dobrać tranzystor

Tranzystory różnią się od siebie szeregiem parametrów: struktury, maksymalna rozpraszana moc prądu w stanie otwartym i napięciem w otwartym itp. Tylko prawidłowo dobrany tranzystor będzie długo pracować w układzie, w którym jest zainstalowany.

Jak dobrać tranzystor

Instrukcja

1
Obciążenie tranzystora włącza się między szyną zasilania a kolektorem urządzenia. Jeśli napięcie na tej oponie pozytywny, należy użyć tranzystor strukturę n-p-n, a jeśli ujemna – struktury p-n-p. Należy pamiętać, że sygnał sterujący podawany na bazę, musi mieć taką samą polaryzację, że i napięcie zasilania.
2
Jeśli tranzystor będzie pracować w trybie analogowym, podzielić napięcie zasilania na pół i pomnożyć przez połowę maksymalnego prądu obciążenia. To będzie moc, straty na instrumencie w najbardziej niekorzystnych warunkach – gdy jest on otwarty dokładnie w połowie. Jeśli działa on w kluczowym czasie, maksymalna moc, straty na nim, będzie znacznie mniej. Aby ją poznać, należy pomnożyć spadek napięcie na wyjściu tranzystorowym w pełni otwartym stanie (zwykle jest to tylko dziesiętnych volta) na prąd znamionowy obciążenia. Kierując maksymalna rozpraszana moc, by podjąć decyzję o tym, czy potrzebny jest przyrząd chłodnica.
3
Za maksymalny prąd w stanie otwartym zapoznać maksymalny prąd obciążenia, a za maksymalne napięcie w stanie zamkniętym – napięcie źródła zasilania. Te parametry tranzystora powinny przekraczać wartości, które mają miejsce w systemie, przynajmniej półtora razy.
4
Współczynnik transmisji prądu wybierz w zależności od tego, jaki powinien być stosunek między prądem i sterowania prądem obciążenia. Na przykład, jeśli wskaźnik ten wynosi 50, to prąd obciążenia może przekraczać prąd sterowania co najmniej 50 razy. Na tej podstawie dobierz wartość rezystora w obwodzie bazy.
5
Jeśli obciążenie jest indukcyjne, równolegle do jej włączyć diodę w polaryzacji przeciwnej do tej samej wartości źródła zasilania.
6
Znajdź w książce telefonicznej tranzystor, wszystkie cechy, które z pewnym marginesem przekraczają dobrane. Nie wolno pracę urządzenia w przypadku dwóch i więcej granicznych wartościach parametrów. Zaznaczając wybrany przez ciebie tranzystor w urządzenie, daj mu popracować przez kilka godzin, a następnie wyłącz, rozładuj w nim kondensatory i zmierz temperaturę tranzystora. Ona nie powinna przekraczać 50 stopni.
logo
Kategoria:
Naprawa i serwis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.