Zastosowanie logicznej funkcji „jeżeli” w edytorze tabelarycznym programu Microsoft Office Excel jest sprawdzenie prawdziwości przekazanego jej wyrażenia. W zależności od wyniku tej kontroli funkcja zwraca jedną z dwóch przekazanych jej do tej wartości. Każdy z trzech opcji – warunek i dwa zwracanych wyników – też mogą być funkcjami porównania, co pozwala na porównanie dowolną liczbę argumentów.
Trzeba
- Podstawowe umiejętności pracy z funkcjami programu Excel.
Instrukcja
1
Logiczne operator „i” aby zwiększyć liczbę porównywanych z użyciem funkcji „jeżeli” argumentów. On pozwoli wykorzystać więcej operacji porównania w tych przypadkach, gdy konieczne jest prawdziwość wszystkich wymienionych w argumentach operacji porównania. Na przykład, jeśli funkcja ta powinna zwrócić jednostkę, pod warunkiem, że wartość w komórce A1 jest większa od wartości w komórce A5, a wartość B1 pokrywa się z wartością B3, to funkcję „jeżeli” można zapisać tak: JEŻELI(ORAZ(A1>A5;B1=B3);1;2). Liczba argumentów funkcji „i” nie może być więcej niż 30, ale każdy z nich może zawierać funkcję „i”, więc masz możliwość sporządzić матрешку z funkcji każdego rozsądnego poziomu zagnieżdżenia.
2
Czasami zamiast warunki wymaganego trzeba sprawdzić warunek wystarczający. W takich przypadkach zamiast funkcji „i” rozwiń ilość argumentów z wykorzystaniem funkcji „lub”. Powiedzmy, że chcesz, aby funkcja „jeżeli” zwracało jednostkę, gdy wartość w komórce A1 jest większa od wartości w komórce A5, albo wartość B1 pokrywa się z wartością B3, albo wartość A4 jest liczbą ujemną. Jeżeli nie jest spełniony żaden z warunków, to funkcja powinna zwrócić zero. Taką konstrukcję z trzech porównywanych i dwóch zwracanych argumentów funkcji „jeżeli” można zapisać tak: JEŻELI(LUB(A1>A5;B1=B3;A4
3
Mieszać i łączyć funkcji „i”, „lub” i „jeśli” na różnych poziomach zagnieżdżenia, aby uzyskać optymalny algorytm porównania odpowiedniej ilości argumentów. Na przykład: JEŻELI(LUB(A1>A5;JEŻELI(ORAZ(A7>A5;B1
4
Użyj drugi i trzeci argumenty funkcji „jeżeli” (zwracane wartości) w celu zwiększenia liczby porównywanych parametrów. Każdy z nich może zawierać siedem poziomów załączniki z funkcji „i”, „lub” i „jeśli”. Przy tym nie należy zapominać, że закладываемые wami drugi argument operacji porównania będą sprawdzane tylko w przypadku, gdy operacja porównania w pierwszym argumencie „jeśli” zwróci wartość „prawda”. W przeciwnym razie sprawdzane będą funkcje zapisywane na pozycję trzeciego argumentu.
Kategoria:
Oprogramowanie