Jak znaleźć nieznany dzielnik

Często można spotkać takie równania, w których niewiadoma dzielnik. Na przykład 350 : X = 50, gdzie 350 – dzielna, X – dzielnik, a 50 – prywatne. W celu rozwiązania tych przykładów, należy dokonać pewien zestaw działań z tymi liczbami, które są znane.

Jak znaleźć nieznany dzielnik

Trzeba

  • – ołówek lub długopis;
  • – arkusz papieru lub zeszyt.

Instrukcja

1
Wyobraź sobie, że jedna kobieta miała pewną ilość dzieci. W sklepie kupiła 30 cukierków. Po powrocie do domu, pani podzieliła słodycze równo między dziećmi. W ten sposób każde dziecko otrzymało na deser po 5 cukierków. Pytanie: Ile dzieci było u kobiety?
2
Zrób proste równanie, w którym niewiadoma, czyli X – to liczba dzieci, 5 – to liczba cukierków, otrzymanych każdym dzieckiem, a 30 – to ilość słodyczy, która została zakupiona. W związku z tym należy uzyskać przykład: 30 : X = 5. W tym wyrażeniu matematycznym 30 nazywa делимым, X – dzielnikiem, a otrzymany iloraz jest równy 5.
3
Teraz przechodzimy do rozwiązania. Wiadomo: aby znaleźć dzielnik, trzeba dzielna podzielić na prywatne. Wychodzi:X = 30 : 5;30 : 5 = 6;X = 6.
4
Zrób test, po wprowadzeniu do równania powstałej liczba. Tak więc, 30 : X = 5, znalazłeś nieznany dzielnik, czyli X = 6, zatem: 30 : 6 = 5. Wyrażenie jest prawdziwe, a z tego wynika, że równanie rozwiązany poprawnie. Oczywiście, przy rozwiązywaniu przykładów, w których pojawiają się liczby pierwsze, sprawdzenie wykonać opcjonalnie. Ale gdy równania składają się z dwucyfrowych, trzycyfrowych, четырехзначных itp liczb, należy upewnić się. Przecież to nie jest czasochłonne, ale daje absolutną pewność w otrzymanym wyniku.
Należy zwrócić uwagę
Proste liniowe równania można rozwiązać poprzez informacje ich do odpowiednich równania, z których wynika wartość nieznanego. Na przykład, równanie X + 5 = 8 można sprowadzić do równania odpowiednik X = 3. Kroki, które należy wykonać przy wykonywaniu tej czynności, opierają się na czterech аксиомах:
– jeśli wartości są równe, zwiększyć o tę samą liczbę, to i wyniki będą równe;
– jeśli z wartości, które są równe, odjąć jeden i ten sam numer, to i wyniki będą równe;
– jeśli wartości są równe, pomnożyć przez jeden i ten sam numer, to i wyniki będą równe;
– jeśli wartości są równe, podzielić na jeden i ten sam numer, to i wyniki będą równe.

Porada
W takich równaniach nieznanym może okazać się nie tylko dzielnik, ale i dzielna. Aby znaleźć nieznane dzielna, trzeba dzielnik pomnożyć przez iloraz. Na przykład trzeba znaleźć rozwiązanie tego matematycznego wyrażenia: X : 10 = 7 (w tym przykładzie X – nieznane dzielna, 10 – dzielnik, a 7 – prywatne).
Rozwiązanie:
X : 10 = 7;
X = 10 * 7;
10 * 7 = 70;
X = 70.
Sprawdzenie:
X : 10 = 7;
X = 70;
70 : 10 = 7.

logo
Kategoria:
Matematyka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.