Jak zmienić certyfikat na kapitał macierzyński

Pod pojęciem „kapitał macierzyński” oznacza prawo do uzyskania zabezpieczenia certyfikatu na kwotę około 365 tysięcy rubli w przypadku urodzenia się w rodzinie drugiego, trzeciego i więcej dzieci. Opcja ta jest dostępna jednorazowo i przewiduje na podstawie ustawy Federalnej nr 256 FZ, która weszła w życie 1-go stycznia 2007 roku.

Jak zmienić certyfikat na kapitał macierzyński

Trzeba

  • – paszport obywatela Federacji Rosyjskiej;
  • – akt urodzenia dziecka.

Instrukcja

1
Kapitał macierzyński przysługuje w pełnej dyspozycji rodziny na podstawie nazwał dokumentu – państwowego certyfikatu, wydawanego funduszem Rosji. Procedura otrzymania macierzyńskiego certyfikatu jest bardzo prosta. Po urodzeniu dziecka rodzice w ciągu jednego miesiąca rejestrują noworodka w Urzędzie stanu cywilnego, po czym otrzymują zaświadczenie o jego narodzinach.
2
Wystawiony samo macierzyński certyfikat w funduszu emerytalnym w miejscu zamieszkania rodziny. Zbierz potrzebne dokumenty: paszport wnioskodawcy (obywatela Federacji Rosyjskiej z adnotacją o zameldowaniu), akt urodzenia, dokument potwierdzający obywatelstwo dziecka (dla obcokrajowców).
3
W niektórych przypadkach konieczne może być i inna dokumentacja: – postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub dzieci; – zaświadczenie o śmierci matki dziecka (dzieci); – orzeczenie sądu o pozbawieniu płyt praw;- ogłoszenie matki (rodziców, mssf) zmarłymi; – pełnomocnictwo (w przypadku osób starających przez pełnomocnika); – oświadczenie o miejscu faktycznego zamieszkania na terytorium Federacji Rosyjskiej dla osób nie posiadających miejsca zamieszkania, potwierdzone rejestracją.
4
Wypełnij w funduszu emerytalnym oświadczenie o ustalonej formie. Podaj dokumentację. Należy pamiętać, że dokumenty są albo w oryginale, albo przekazywane w kopiach poświadczonych notarialnie.
5
Termin wydania certyfikatu – jeden miesiąc kalendarzowy od momentu złożenia wniosku. W tym czasie oddział funduszu Emerytalnego Rosji podejmuje decyzję i w ciągu pięciu dni informuje wnioskodawcę o odmowie wydania certyfikatu lub podjęcia pozytywnej decyzji.
6
Jeśli odpowiedź jest negatywna, to decyzję można zaskarżyć w sądzie lub organie nadrzędnym Funduszu Emerytalnego. Jeśli uzyskano pozytywną odpowiedź, to przez miesiąc przyjdź na fundusz emerytalny i zabieracie macierzyński certyfikat.
Należy zwrócić uwagę
Należy pamiętać, że ubiegać się o uzyskanie macierzyńskiego certyfikatu można nie później niż dwa lata i sześć miesięcy po urodzeniu dziecka.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.