Jak zdjąć radiator z chipsetu

Chłodnica rozprasza ciepło, które wydziela się w trakcie pracy układu. Podczas eksploatacji urządzeń elektronicznych często występują sytuacje, w których ogólnego chłodzenia okazuje się niewystarczające. Szczególnie ważne jest, aby zapewnić dobre odprowadzanie ciepła dla „podkręconych” układów pracujących z częstotliwościami powyżej znamionowych.

Jak zdjąć radiator z chipsetu

Trzeba

  • – śrubokręt
  • – suszarka do włosów
  • – plastikowa linijka

Instrukcja

1
Sprawdź chłodnicę i jego mocowanie do płyty. Najczęściej spotyka się mocowanie za pomocą plastikowych пистонов lub zatrzasków. Tak samo można spotkać mocowanie za pomocą docisku klamry. Jest to najlepszy wariant mocowania chłodnicy, zapewnia silny i równomierny docisk i łatwość demontażu. W tanich urządzeniach system chłodzenia przykleja się do dla chipa specjalnym термоклеем. Zdemontować taką konstrukcję najtrudniej, a do tego hot-melt ma przeciętne przewodności cieplnej.
2
Do demontażu chłodnicy zainstalowanej na chipie za pomocą zatrzasków, konieczne dostęp do odwrotnej stronie płytki. Należy wyjąć kartę z obudowy komputera. Następnie delikatnie ściśnij wąsy tłoków i kliknij na jego końcówkę. Tłoka musi wyjść z otworu w płytce. Podobną operację należy powtórzyć z resztą zatrzaskami. Po wyjęciu wszystkich пистонов chłodnica bez wysiłku odczepi się od chipa. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj delikatnie obrócić radiator wokół osi. Загустевшая pastą może dość mocno przytrzymać system chłodzenia.
3
Do demontażu chłodnicy, mocowane za pomocą docisku klamry, użyj śrubokręta lub innego improwizowane narzędzia. Zadanie polega na tym, aby odchylić wspornik, i wyprowadzić ją z wałkiem z materiałem urządzeniem na płytce. Wyjmowanie wspornika może wymagać znacznego wysiłku fizycznego. Przy tym uważać, aby nie uszkodzić opłatą соскочившей śrubokrętem.
4
Demontaż grzejników zainstalowanych na термоклее – dość ryzykowna operacja. Jest duża szansa uszkodzić chip. Dlatego do demontażu należy wykonywać wyłącznie w przypadku, gdy bez niego obejść się nie można. Aby zmiękczyć hot-melt, trzeba go podgrzać. Najlepiej jest to zrobić zwykłym odpadami, suszarka do włosów o średniej mocy. Należy pamiętać, że przegrzanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie chipa.
5
Po podgrzaniu wstawka chłodnica zszytej plastikowej linijki. Postępować bardzo ostrożnie, powoli kołysząc system chłodzenia. Jeśli naciskać zbyt mocno, można szczerbić się kawałek chipa i wtedy już żadnej chłodnica mu nie trzeba.
logo
Kategoria:
Naprawa i serwis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.