Jak wymienić wentylator w bloku

Awaria wentylatora zainstalowanego w jednostce systemowej komputera, może prowadzić do uszkodzenia wielu urządzeń. Szczególnie ważne jest, aby śledzić chłodnicy zasilacza, bo przegrzanie urządzenia może spowodować silny wzrost napięcia.

Jak wymienić wentylator w bloku

Trzeba

  • – śrubokręt krzyżakowy;
  • – lutownica;
  • – nóż;
  • – taśma izolacyjna.

Instrukcja

1
Jeśli zauważysz, że zasilacz komputera nagrzewa się, należy wyczyścić cooler. Wyłącz komputer i odłącz zasilacz. Należy odłączyć urządzenie od sieci elektrycznej. Zdemontować blok, po odkręceniu kilku śrub za pomocą wkrętaka z końcówką.
2
Odkurzyć wnętrze zasilacza. Usunąć resztki kurzu, za pomocą bawełnianego wacika. Zwilż je w roztworze etanolu i wytrzeć łopatki wentylatora. Jeśli wentylator jest trwale uszkodzony, należy go natychmiast wymienić.
3
Nie uruchamiaj komputera z uszkodzonym zasilaczem. Może to spowodować uszkodzenie płyty głównej i innych ważnych elementów. Dowiedz model zasilacza i typ procesora. Wyjmij stary wentylator. Do tego отпаяйте przewody zasilania wentylatora od płyty zespołu.
4
Czasami rozsądniej jest po prostu przyciąć kable. Pozwoli to w przyszłości wykonać połączenia przewodów między sobą, a nie припаивать kable do płyty. Wykręcić wkręty i zdjąć wentylator.
5
Kup nowy cooler, odpowiedniej mocy i wielkości. Najlepiej wybrać dokładną kopię starego procesora lub pełna jego odpowiednik. Wsuń nowy wentylator do zasilacza i przykręcić go. Upewnij się, że urządzenie nie jest luźny.
6
Podłącz przewody chłodzenia z kablami, idące od płytki zasilacza. Jeśli nie masz możliwości korzystania z lutownica, po prostu skręć ze sobą przewody.
7
Koniecznie nawiń odsłonięte części taśmą izolacyjną. Zbierz obudowa zasilacza. Nie instaluj go wewnątrz obudowy komputera. Podłącz do urządzenia przewód zasilający. Teraz podłącz ten kabel z gniazda sieci 220 V.
8
Włącz komputer i sprawdzić działanie wentylatora. Odłącz urządzenie od źródła zasilania i ustaw blok wewnątrz obudowy.
logo
Article Categories:
Naprawa i serwis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *