Jak wymienić napęd dvd

Napęd DVD-rom komputera zepsuł? Lub po prostu opiekę lepszy model? W każdym przypadku dokonać wymiany tego podzespołu można samodzielnie – nic skomplikowanego w tym nie ma. Oczywiście, jeśli nie może się nie udać z wyborem modelu.

Jak wymienić napęd dvd

Trzeba

  • – śrubokręt.

Instrukcja

1
Sprawdź przed zakupem nowego napędu DVD interfejs do podłączenia dysków w komputerze. W starszych modelach jest używany interfejs równoległy – UltraATA, w nowych – to-serial – Serial ATA (SATA). Jeśli kupisz napęd nie z tym interfejsem do podłączenia musiał użyć przejściówki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.
2
Upewnij się, że napęd DVD, zamontowane na komputer, pusty, jeśli nie, wyjmij dysk z tacy. Zamknij wszystkie uruchomione programy i wyłącz KOMPUTER za pomocą systemu operacyjnego.
3
Odkręć śruby mocujące pokrywę jednostki systemowej. Nie gubi śruby – są jeszcze ci się przydadzą! Zdjąć pokrywy.
4
Odłączyć od napędu DVD wtyczkę zasilania i płaski kabel do transmisji danych. Do tego trzeba dołożyć trochę wysiłku. Należy postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić tren i przewody zasilania i nie zrób sobie krzywdy.
5
Odkręć śruby mocujące napęd DVD zabezpieczony wewnątrz komory jednostki systemowej. Popchnij napęd DVD z tyłu jedną ręką, aby on wystąpił z obudowy, pick up go drugą ręką i wyciągnij całkowicie.
6
Należy pamiętać, że jeśli na komputerze jest używany interfejs do podłączenia UltraATA przed włożeniem napęd DVD, trzeba będzie przestawić zworkę (zwieracz), znajdujący się na tylnej ściance napędu w pozycji SLAVE. Można to zrobić za pomocą pęsety, szydła lub grubej igły. Jakie kołki zgodne z pozycji SLAVE, musi być podana na obudowie napędu.
7
Wsuń nowy napęd DVD na miejsce starego. Zamocować go w komorze jednostki systemowej mocującymi śrubami z obu stron.
8
Podłącz do nowego DVD-napęd płaski kabel do transmisji danych i wtyczkę z gniazda zasilania. Uważaj, aby obie wtyczki weszli do końca. Załóż pokrywę jednostki systemowej i przykręcić je śrubami.
9
Włącz komputer i upewnij się, że rozpoznał nowy napęd DVD. Jeśli komputer „nie widzi” napędu, sprawdź płaski kabel i wtyk zasilania – możliwe, weszli w złącza nie do końca.
10
Sprawdź, otwiera czy zasobnika. Jeśli tacka otwiera się i dysk się kręci, ale komputer go nie rozpoznaje, sprawdź, czy jest wyświetlana napęd w „Menedżerze urządzeń”. Jeśli trudno to zrobić samodzielnie, skontaktuj się ze specjalistą.
logo
Kategoria:
Naprawa i serwis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.