Jak sprawić, by kręcić chłodnicy

Wewnątrz jednostki systemowej komputera zainstalowane specjalne wentylatory. Ich głównym celem jest zapewnienie chłodzenia ważnych urządzeń. Awaria jednego z chłodnic może spowodować przegrzanie raz kilka elementów KOMPUTERA.

Jak sprawić, by kręcić chłodnicy

Trzeba

  • – śrubokręt krzyżakowy;
  • – smar silikonowy;
  • – pęseta.

Instrukcja

1
Jeśli zauważysz, że jeden z chłodnic przestał działać, najpierw znajdź przyczynę problemów. Otwórz menu BIOS i sprawdź, czy dla opcji Fan Control nie została wybrana opcja Disabled. Jeśli funkcja chłodzenia jest aktywna, wyłącz komputer, a następnie otwórz jednostkę systemową. Dowiedz się, że podłączono kabel zasilania wentylatora. Zazwyczaj fani otrzymują niezbędną prąd przez styki na płycie głównej lub na urządzeniu, do którego są podłączone.
2
Spróbuj podłączyć przewód chłodnicy do innego gniazda. Włącz komputer i sprawdzić działanie wentylatora. Spróbuj samodzielnie skręcić w łopatki wentylatora. Czasami przyczyną awarii urządzenia jest obecność dużej ilości pyłu. Jeśli chłodnica nie zaczął się obracać, a następnie wyłącz KOMPUTER. Odłącz zasilanie wentylatora i zdejmij urządzenie. Zwykle w tym celu należy wykręcić kilka śrub lub otworzyć specjalne zatrzaski.
3
Zdjąć naklejkę z wentylatora i nałóż trochę smaru w wyświetlone otwór. Porusz łopatki wentylatora, aby umożliwić smarowania rozdzielić się na osi. Po tej łopaty powinny obracać się swobodnie.
4
Jeśli pod naklejką znajdziesz zaślepkę to wyjmij ją z gniazda i delikatnie wyjąć pierścień zabezpieczający. Zdjąć łopatki z osi i przetrzyj elementu suchą szmatką. Nasmarować oś obrotu i zamontować wentylator.
5
Podłącz urządzenie do płyty głównej i zainstaluj go na miejsce. Włącz komputer i upewnij się, że wentylator działa prawidłowo. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomógł odzyskać sprawność chłodnicy, wymień to urządzenie.
Należy zwrócić uwagę
Nie uruchamiaj komputera z uszkodzonymi wentylatory. To doprowadzi do przegrzania i uszkodzenia ważnych urządzeń.

logo
Article Categories:
Naprawa i serwis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *