Jak sprawdzić temperaturę chipsetu

Przegrzanie określonych urządzeń komputera może doprowadzić nie tylko do zmniejszenia ogólnej wydajności KOMPUTERA. Długoterminowe lokalny wzrost temperatury jest często przyczyną uszkodzenia urządzeń takich jak procesor, karta graficzna, chipset.

Jak sprawdzić temperaturę chipsetu

Trzeba

  • – Everest.

Instrukcja

1
W celu wykrycia przegrzania niektórych urządzeń pomagają specjalne narzędzia. Dla określenia temperatury procesora i karty graficznej, można korzystać z prostych programów, np. SpeedFan lub Speccy. Niestety, nie zawsze mogą odczytywać informacje z czujnika temperatury umieszczonego na chipsecie. W celu ustalenia parametrów tego urządzenia użyj programu AIDA (Everest).
2
Pobierz narzędzie. Wykonaj instalację komponentów programu Everest. Uruchom ponownie komputer i uruchom narzędzie. Odszukaj w kolumnie po lewej stronie zakładkę „Komputer” i rozwiń ją. Otwórz menu „Czujnik”.
3
Znajdź opcję „Chipset” lub MCP i spójrz na wskaźnik temperatury. Warto zauważyć, że te wyniki mogą się nieznacznie różnić od rzeczywistych. Jeśli dysponujesz przyrządami, w stanie mierzyć temperaturę małych elementów, skorzystaj z nimi.
4
Zdejmij pokrywę jednostki systemowej, aby uzyskać dostęp do płyty systemowej. Znajdź radiator chipsetu. Zazwyczaj na płycie głównej zainstalowane tylko dwa radiatora chłodzącego: dla procesora i chipsetu. Zdejmij temperatury z dolnej części odpowiedniego radiatora. Dodać do otrzymanego wyniku 4-5 stopni Celsjusza.
5
Odwiedź oficjalną stronę producenta systemem głównej zainstalowanej w komputerze. Znajdź dane techniczne chipset i dowiedz zakres temperatur pracy. W tym przypadku, jeśli obserwujemy przegrzanie urządzenia, należy wymienić smar pomiędzy chipsetem a radiatorem. Naturalnie, czynność tę należy wykonywać tylko po odłączeniu komputera od sieci prądu przemiennego.
6
Po wymianie pasty koniecznie sprawdź temperaturę chipsetu. W tym przypadku, jeśli poprzednia procedura nie pomogła znacznie obniżyć temperaturę, zainstaluj dodatkowy cooler.
logo
Article Categories:
Naprawa i serwis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *