Jak zapamiętać czytaj tekst

Niektórzy ludzie starają się zapamiętać tekst, czytając go ponownie i ponownie. Taki proces, który popularnie nazywa się na pamięć, nie przynosi duże korzyści. Mózg po prostu zmęczony z pracy mechanicznej, i wszystkie wysiłki sprowadzają się na nie. Jest więcej ciekawych i skutecznych sposobów, aby zapamiętać przeczytane.

Jak zapamiętać czytaj tekst

Instrukcja

1
Zapewnia komfortową dla odczytu sytuację. Włączony telewizor, muzyka w tle i rozmowy na inne tematy będą przeszkadzać w swoje próby nauczyć się tekstu. Lepiej znaleźć ustronne miejsce, usiąść wygodnie, odgrodzić się od obcych dźwięków i przystąpić do czytania.
2
Przeczytaj najważniejsze teksty w czasie, gdy twój mózg działa najlepiej. Dla większości ludzi ten czas jest dobry. Ale istnieje kategoria ludzi, u których zdolność do pracy i opiekę wzrasta, a wręcz przeciwnie, do wieczora. Słuchaj swoich биоритмам i wybrać najbardziej produktywne dla nauki czas.
3
Przeczytaj tekst uważnie, nie odrywając obcych myśli. Staraj się poruszać oczami tylko do przodu, nie wracając do wcześniej przeczytanego – takie перескоки tylko rozpraszają uwagę. W trakcie czytania wybierz główne i drugorzędne, nowe i już znać.
4
Przepisz tekst z ręki, jeśli jest on niewielki. W tym przypadku, można podłączyć jeszcze jeden rodzaj pamięci – silnikowy, a to pomoże znacznie szybciej nauczyć się czytać. Jeśli tekst jest ogromny, wypisz główne jego tezy, sporządź schemat, tabelę lub nawet narysuj do niego ilustrację. Im więcej kreatywności można pokazać przy zapamiętywaniu tekstu, tym bardziej będzie ten proces.
5
Opowiedz tekst komuś. Nawet jeśli twoje domowe nie będą chcieli słuchać szczegółowe odpowiedzi na 30 egzaminacyjnych biletów w gospodarce, wiedzę można podzielić się z kotem. Nie wahaj się pochylać poglądów. Najważniejsze dla ciebie – aktywować mechanizmy pamięci, a opowieść informacji własnymi słowami znacznie poprawi jej zrozumienie i zapamiętywanie.
6
Omów przeczytane z kimś, zwłaszcza jeśli jest to dzieło sztuki. Tu już kotem się nie obejdzie – wymaga więcej zaangażowania. Jeśli wśród swojego otoczenia nie ma ludzi, którzy są zaznajomieni z tekstem, podziel się wrażeniami na forum. To pomoże dosłownie zostań krewnym z tekstem i zapamiętać go na długi czas, a nie tylko na czas sesji lub konferencji.
Porada
Psychologowie nie polecam czytany tekst na głos podczas czytania. To tylko spowalnia tempo czytania, skierowanie mózg na zbędne dźwięki i artykulację. A oto opowiedzieć tekst na głos, to co innego.

logo
Article Categories:
Literatura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *