Jak wymienić pompa sprzęgła

Nieprawidłowa praca układu hydraulicznego sprzęgła pojazdu powoduje nieskuteczność jego obsługi. W tym przypadku należy sprawdzić działanie głównego cylindra. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia, wyciek płynu z niego, element należy wymienić. Poza tym, duży (można powiedzieć główną) rolę odgrywa prawidłowe odpowietrzanie układu hydraulicznego sprzęgła.

Jak wymienić pompa sprzęgła

Trzeba

  • – klucz 13 (głowica z przedłużką);
  • – klucz na 8;
  • – wąż do pompowania;
  • – płyn hamulcowy typu DOT-4;
  • – zbiornik spustowy (0,5 l);
  • – wkrętak;
  • – gumowa gruszka.

Instrukcja

1
Ustaw pojazd na płaskiej powierzchni. Włącz pierwszy bieg, wcisnąć hamulec postojowy, należy zablokować tylne i przednie koła. Przygotuj narzędzia do demontażu i montażu głównego siłownika sprzęgła.
2
Weź gumową gruszkę i wypuścić płyn ze zbiornika sprzęgła. Zazwyczaj używany jest zwykły płyn hamulcowy typu DOT-4. Jeśli gumowej gruszki nie, weź małą pojemność 0,5-1 l (można użyć przyciętą czystą plastikową butelkę), poluzować opaskę gumowego węża idącego od zbiornika do głównego cylindra sprzęgła.
3
Zdemontować zbiornik wyrównawczy lub odłóż go na bok. W tym celu odłączyć pasek mocowania.
4
Weź klucz 10 i odłącz metalową rurę od głównego siłownika sprzęgła. Wyciągnij go i odsunąć.
5
Poluzuj zacisk węża głównego siłownika sprzęgła, a następnie zdejmij go. Weź klucz 13 i odkręcić dwie nakrętki, którymi pompa sprzęgła jest mocowana do ramy samochodu, a następnie zdejmij go.
6
Weź nowa pompa sprzegla i sprawdzić go. Na nim pieniądze miały być pęknięć i uszkodzeń, dopasowanie mocowania węża musi być w jednym kawałku (bez pęknięć, odprysków) i siedzieć w gnieździe cylindra mocno. W przeciwnym razie, należy go wymienić uszczelkę gumową, w przeciwnym razie płyn wycieka, i praca sprzęgła będzie nieskuteczne. Zainstaluj nowy główny cylinder w odwrotnej kolejności.
7
Poproś pomocnika, aby pompy hydrauliczne sprzęgła. Aby to zrobić, użyj klucza na 8, płyn hamulcowy typu DOT-4, wąż do pompowania i pojemność do spuszczania płynu.
8
Wlać płyn hamulcowy zbiornik sprzęgła do dolnego poziomu krawędzi wlewu paliwa. Weź wąż do pompowania i załóż go na króciec, który jest używany do odpowietrzania układu hydraulicznego sprzęgła. Asystent musi nacisnąć pedał sprzęgła 3 razy i przytrzymać go. To trzeba robić gwałtownie, w odstępach 2-3 z.
9
Opuść wolny koniec węża do pompowania w pojemniku z płynem. Odkręć złączkę do odpowietrzania na 3/4 obrotu. Z jego pojemność zacznie wypływać płyn z powietrzem w postaci pęcherzyków. Jak tylko wyciek płynu skończy, wkręcić złączkę i zwolnić pedał sprzęgła. Rób to tak długo, aż w cieczy nie pozostanie powietrza.
10
Uzupełnić następnie płyn hamulcowy w zbiornik na dolną krawędź wlewu oleju Wkręcić korek zbiornika sprzegla.
Należy zwrócić uwagę
Nie wolno dopuścić do spadku poziomu płynu w zbiorniku układu hydraulicznego sprzęgła poniżej 1 cm od jego dna, aby powietrze nie przedostał się do systemu sprzęgła.

logo
Article Categories:
Naprawa i serwis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *