Jak utworzyć tabelę mnożenia w programie excel

Aby nauczyć się tabliczki mnożenia, przed oczami trzeba mieć przykład, gdzie w zrozumiały i przystępny sposób będzie widać każda kombinacja liczb. Utworzyć tabelę mnożenia można w programie Excel, a przy tym możesz sobie wydrukować wszystkie kolumny lub wiersze tabeli w optymalnym rozmiarze.

Jak utworzyć tabelę mnożenia w programie excel

Trzeba

  • – komputer;
  • – program Excel.

Instrukcja

1
Najpierw zrób górny rząd liczb. Do tego w drugiej komórki w pierwszym wierszu B1 wpisz cyfrę 2. W następnej komórki C1 dodaj formułę, czyli napisz: „=B1+1” (bez cudzysłowów) i naciśnij klawisz Enter. Widać, że program sam policzy wartość tej komórki, a w niej pojawi się liczba 3.
2
Aby nie pisać formułę za każdym razem, przesuń kursor do prawego dolnego rogu komórki C1 i przytrzymując lewy klawisz myszy i przytrzymaj, przeciągnij ją na kilka komórek w prawo (aby uzyskać tabliczki mnożenia od 2 do 9 – 6 komórek).
3
Podobnie zrób pionowy szereg liczb. W komórce A2 wpisz liczbę 2, w komórce A3 formułę „=A2+1”, a następnie przeciągnij formułę na kilka oczek w dół.
4
Zacznij wypełniać środek tabeli z pierwszej kolumny. Do tego napisz w komórce B2 formułę „=$1$*A2” lub po prostu „=2*A2”. Następnie, chwytając komórkę za krzyżyk w prawym dolnym rogu, roześlij formułę na wszystkie komórki znajdujące się poniżej. Sprawdź wszystkie liczby słupka powinny być zwielokrotnione na 2.
5
Dokładnie wypełnij pozostałe słupki: w górnej komórce napisz formułę, w której należy pomnożyć liczbę podaną w nagłówku kolumny na tytuł wiersza.
6
Aby nie wpisywać nazwę komórek za każdym razem ręcznie, można postępować w następujący sposób: napisz w komórce znak „=”, liczba, znak mnożenia, a następnie myszką wprowadź tę komórkę, której wartość musi być pomnożona przez liczbę.
7
Gdy podstawa tabeli będzie gotowa, dopasuj szerokość kolumn. Aby to zrobić, zaznacz wszystkie kolumny tabeli, klikając na komórki, a na litery, oznaczające numer kolumny (w wyniku kolumny muszą wyróżniać się w całości).
8
Umieść kursor myszy na linię oddzielającą kolumny (również na poziomie literowych oznaczeń), zobaczysz, jak on przekształca się w podwójną strzałkę. Pociągnij za nią w prawo lub w lewo, szerokość wszystkich kolumn przy tym zmieni. Dokładnie również zmienić wysokość wiersza.
9
Aby nie mylić nagłówki kolumn i wierszy z wynikami, zaznacz komórki za pomocą paska formatowania lub pozycji menu prawego przycisku „formatowanie komórek” zmień rozmiar, kolor, czcionka napisu, wlać całą komórkę w całości. Można zrobić te komórki są większe, niż reszta.
10
Jeśli będziesz tabeli drukować, w ustawieniach drukarki przejdź do opcji „Ustawienia strony” i подкорректируйте skalę, aby zdobyte tabliczka mnożenia znalazła się na kartce w odpowiednim rozmiarze.
logo
Kategoria:
Oprogramowanie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.