Jak usunąć rozciągnięty ekran

Od ustawień rozdzielczości ekranu zależy nie tylko właściwe odtwarzanie elementów obrazu, ale i możliwość pracy przy komputerze, nie wytężając wzrok. Czasami, zwykle po ponownej instalacji SYSTEMU lub aktualizacji plików systemowych, rozdzielczość ekranu okazuje się prawidłowo zainstalowaną.

Jak usunąć rozciągnięty ekran

Instrukcja

1
Obraz może być rozciągnięte z dwóch powodów: po pierwsze, z powodu niewłaściwego ustawienia parametrów ekranu; po drugie, w przypadku braku odpowiedniego sterownika do karty graficznej zainstalowanej w systemie.
2
Naprawić растянутость zdjęcia w pierwszym przypadku jest bardzo proste. Dla systemu operacyjnego Windows XP: kliknij „Start” – „Panel sterowania” – „Ekran” – „Ustawienia ekranu” i ustaw żądaną rozdzielczość. Dla zwykłego monitora normalna rozdzielczość ekranu wynosi 1024 x 768 punktów. Dla monitora o proporcjach 16:9, charakterystycznego dla notebooków, wymaga zgody 1366х768 punktów. Kliknij „OK” – rozdzielczość zostanie zmieniona. Oceń go – jeśli to stało się normalne, potwierdź zmiany. Jeśli nie, spróbuj wybrać inne ustawienia ekranu.
3
W systemie operacyjnym Windows 7 aby zmienić rozdzielczość ekranu, kliknij na pustym obszarze pulpitu prawym przyciskiem myszy. W wyświetlonym menu kontekstowym wybierz „Rozdzielczość ekranu”. Dalsza konfiguracja nie różni się od ustawienia dla systemu Windows XP.
4
W tym przypadku, jeśli nie ma sterownika karty graficznej, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Ustalić, czy jest zainstalowany sterownik, bardzo proste – otwórz dowolne okno i spróbuj przeciągnąć go myszką. W przypadku braku sterownika okno będzie poruszać się powoli, płynnie, z widocznymi zniekształceniami.
5
Aby zainstalować sterownik, kliknij „Start” – „Panel sterowania” – „System” – „Sprzęt” – „Menedżer urządzeń” – „karty Graficzne”. W nowym sterowniku twoja karta graficzna w liście zostanie oznaczone żółtym znakiem zapytania. Kliknij dwukrotnie pozycję ze znakiem zapytania pachą, w wyświetlonym oknie kliknij przycisk „Zainstaluj”. Jeśli masz płytę ze sterownikami, włóż go do napędu i kliknij „Dalej”. Program instalacyjny automatycznie wykryje i zainstaluje niezbędne pliki. W przypadku, gdy sterownik znajduje się na dysku twardym komputera, wprowadź do niego drogę.
6
Podstawowe trudności pojawiają się przy instalacji sterowników kart graficznych w laptopach. Aby dowiedzieć się, jaki sterownik jest potrzebny, skorzystaj z programem Aida64 (Everest). Uruchom go i sprawdź dokładne dane karty graficznej. Korzystając z tych danych, przejdź na stronę producenta laptopa i znajdź odpowiedni sterownik.
7
W niektórych przypadkach rozwiązać problemy z zainstalowaniem sterowników do laptopa z systemem Windows XP może pomóc dysk instalacyjny z montażem systemu Windows XP Zver. W tym zestawie znajduje się duża liczba sterowników, ale je zainstalować bezpośrednio się nie uda, ponieważ są one pakowane. Skopiuj z folderu OEMDRV odpowiedni archiwum – na przykład, DP_Video_ATI_Nvidia_911rc9.7z dla kart graficznych ATI i Nvidia, rozpakuj go. Po czym ponownie uruchom procedurę instalacji sterownika i wprowadź ścieżkę do folderu z распакованными sterownikami.
logo
Article Categories:
Systemy operacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *