Jak ustalić powiększenie tarczycy

Pomimo niewielkich rozmiarów, tarczyca pełni ważne funkcje. Hormony, które ona wytwarza, są odpowiedzialne za procesy metaboliczne w organizmie.Niewielki wzrost tarczycy – to jeszcze nie choroba. Ale jeśli przy tym łamane są jej funkcje, to występuje konieczność natychmiastowego leczenia.

Jak ustalić powiększenie tarczycy

Instrukcja

1
Rozmiar tarczycy w stanie normalnym u mężczyzn wynosi 25 ml, a u kobiet około 18 ml. w Przypadku wystąpienia choroby tarczycy zwiększa się objętość. Ona zaczyna produkować nadmierne ilości hormonów, które przyspieszają procesy metaboliczne w organizmie. W tym samym czasie wydziela się ogromna ilość energii, która nie zdąży dotrzeć do tkanek i narządów, a jest uwalniana w postaci ciepła. W wyniku tych procesów następuje awaria w funkcjonowaniu organizmu.
2
Przede wszystkim, powiększenie tarczycy rozpoznaje w физикальном badanie pacjenta, czyli metodą badanie palpacyjne. Po zbadaniu lekarz stawia przypuszczalna przyczyna, a także zaleci dodatkowe badania i analizy. Informacje otrzymane metodą obmacywanie dość subiektywna.
3
Najbardziej obiektywne i pouczające metodami oceny stanu tarczycy są uważane za: diagnostyka ultradźwiękowa (USG), tomografia komputerowa, радионуклидное skanowanie, a także biopsja. Badania te dają jasne dane o formie i wysokości tarczycy, jej konsystencji, obecność (nieobecność) узловатых formacje w niej i inne ważne cechy, niezbędne do precyzyjnej diagnozy.
4
Oprócz tego u chorego obserwuje się: zwiększona nerwowość i drażliwość, ogólne osłabienie, zaburzenia snu, kołatanie serca, nawracające bóle w okolicy serca. Często występuje uczucie lęku i niepokoju. Cierpi i intymne życie pacjenta, tak jak dzieje się zaburzenia w pracy gruczołów płciowych.
5
Oczywiście, samodzielnie ustalać diagnozę nie warto. Należy zwrócić się do specjalisty (lekarz internista, endokrynolog, onkolog). Tylko lekarz może postawić właściwą diagnozę i przepisać odpowiednie leczenie.
logo
Kategoria:
Choroby

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.