Jak ustalić skrzywienie przegrody nosa

Według statystyk, każdego drugiego dorosłego człowieka przegrody nosowej jest wypaczona. Stopień krzywizny może się różnić od drobnych deformacji do całkowitego odcięcia jednego z nosa. O skrzywienie przegrody nosa można sądzić na podstawie subiektywnych odczuć i obiektywnym funkcjonalny.

Jak ustalić skrzywienie przegrody nosa

Trzeba

  • – lustro

Instrukcja

1
Skrzywienie najczęściej rozwija się u osób, które otrzymały urazy nosa, zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Kości nosa mogą być w szoku i podczas porodu, że na zewnątrz będzie dyskretnie, a objawi się tylko zaburzeniami oddychania nosa później. Przeniesiony w dzieciństwie krzywica również przyczynia się do zaburzenia procesu tworzenia kości twarzy i czaszki. Ma znaczenie genetyczne predyspozycje do choroby, ponieważ zdarzają się rodzinne przypadki wrodzonej skrzywienie przegrody nosa.
2
Głównym objawem choroby jest trudności w oddychaniu przez jednego lub obu nozdrzy. W przypadku silnego zgięcia oddech jednej i pół nosa może całkowicie nieobecne. Przy tym odpływ wydzieliny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych jest zakłócony, co prowadzi do częstych ринитам i синуситам.
3
Gdy skrzywienie przegrody nosa pogarsza się węch. Jest to związane z tym, że zdeformowane kości i chrząstki zapobiegają dostawaniu się powietrza na górną przednią zlewu, gdzie znajduje się обонятельная miejsce.
4
Skrzywienie może wystąpić гнусавостью, ponieważ резонаторная funkcja jamy nosowej przy tym utracone. Ponadto, osoba z krzywej przegrody nosa głośno oddycha, co szczególnie słychać w oddechu we śnie.
5
Deformacji kości i chrząstki części przegrody traumatycznego pochodzenia można zobaczyć porównując symetryczności prawej i lewej połowy twarzy. Wygięcie dolnej części chrząstki można zauważyć patrząc na jamie nosowej od dołu do góry.
6
Najlepiej obecność choroby ustala ENT-lekarz w obiektywnym badaniu. Nosa lusterka, które są używane podczas риноскопии, pozwalają obejrzeć większą część przegrody. Do diagnostyki niewielkich krzywizn, a także deformacji w trudno dostępnych miejscach endoskop używany.
7
Patologię można zobaczyć na rtg czaszki w linii prostej i bocznej projekcjach, a także w komputerowych томограммах kości twarzy.
logo
Kategoria:
Choroby

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.