Jak uruchomić silnik

Jeśli всунете do gniazdka dwa przewody silnika trójfazowego, żadnego efektu poza przydźwięku nie dostaniesz. W najlepszym wypadku wał silnika trochę się ruszy. Aby zaczął się obracać, należy włączyć silnik elektryczny silnik w однофазную sieć przez фазосдвигающие kondensatory. Przy czym należy stosować dwa skraplacza (lub ich zespołu) – tymczasowy rozruchowy służy tylko do rozruchu, i stały przepływ.

Jak uruchomić silnik

Trzeba

  • – silnik trójfazowy;
  • – металлобумажные kondensatory (МБГВ, МБГО, МБПГ, МБГЧ);
  • – przewody elektryczne;
  • – przełączniki;
  • – taśma klejąca;
  • – narzędzia elektryka;
  • – kalkulator.

Instrukcja

1
Obliczyć wymaganą pojemność pracy skraplacza. Jej wartość zależy od rodzaju połączenia uzwojenia silnika. Do połączenia „gwiazda” pojemność Sr = 2800*I/U, dla połączenia „trójkąt” – Sr = 4800*I/U, gdzie Cp – pojemność kondensatora w µf, I – pobór prądu w A, U – napięcie w sieci W.
2
Prąd określić według wzoru In=P/(1.73*Un*?*COS?), gdzie P – moc silnika w W, ? – sprawność (0,8-0,9), cos? – współczynnik mocy równy 0,85, U – napięcie sieci, 1.73 – współczynnik charakteryzujący stosunek prądów fazowych i liniowym prądem.Pojemność kondensatora rozruchowego Sp musi 2-3 razy (w zależności od tego, przy jakim oporze mechanicznym uruchamia się silnik) przekraczają pojemność Sr.
3
Jeśli nie chcesz zajmować się obliczeniami, może przyjąć wartości orientacyjne pojemności takie:jeśli P = 0,4 kw Cp = 40 µf, Sp = 80 mff;przy P = 0,8 kw Sr = 80 mff, Sp = 160 mff;przy P = 1,1 kw Sr = 100 µf, Sp = 200 µf;przy P = 1,5 kw Sr = 150 µf, Sp = 250 mff;przy P = 2,2 kw Sr =230 mff, Sp = 300 µf.
4
Kup kondensatory odpowiedniej mocy. Ich napięcie znamionowe musi nie mniej niż 1,5-krotnie przewyższać napięcie sieci. Dla 220 v, powinno być nie mniej niż 500 W. Moda dla kondensatorów pudełko (box) z tworzywa sztucznego lub drewna – w taki sposób, aby mocno wchodziły w niego. Etui jest potrzebny do tego, aby kondensatory stanowiły oddzielny węzeł, który można umieścić w dogodnym miejscu w pewnej odległości od silnika, aby nie były narażone na drgania i obciążenia mechaniczne podczas jego pracy.
5
W tym przypadku, jeśli będzie trzeba zdobyć wymaganą pojemność z kilku kondensatorów, podłącz je równolegle, tzn. zebrać w jednym bloku z pomocą dwóch przewodów, nieodebranych na kondensatorów i припаянных do ich zacisków.
6
Podłącz kondensatory do silnika według schematów przedstawionych na rysunku (po prawej stronie silnika, którego uzwojenia są połączone „trójkątem”, po lewej – „gwiazda”). Sp i Cp oznaczają odpowiednio rozruchowy i pracy kondensatory, P – przełącznik, który zawiera w obwód kondensator, P – przełącznik zmieniający kierunek obrotów silnika. Po uruchomieniu silnika przełącznik P musi być włączony, po wybraniu obrotów – wyłączony.
Porada
Nie zostawiaj kondensator włączony po dokonaniu rozruchu. Może to spowodować przegrzanie i spalenie silnika, ponieważ w jego uzwojeniach będzie przebiegać podwyższony prąd.

Po wyłączeniu silnika kondensatory trzeba rozładować. Do tego w schemacie równolegle do nich można podłączyć rezystor o pojemności 68-75 com.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.