Jak stworzyć język programowania

Z tysięcy języków programowania, istniejących do dziś, tylko kilkadziesiąt mnożyły się i są używane do tworzenia programów komputerowych. Mimo to, co roku ich liczba się zwiększa. Stworzyć język programowania może jako entuzjasta, który w podobny sposób pragnienie kreatywności, jak i duża firma, realizująca cele tworzenia na jego podstawie nowych produktów.

Jak stworzyć język programowania

Instrukcja

1
Rozważ podstawowe pojęcia tworzonego języka programowania. Wskaż jego główne cechy i zakładane funkcje. Wybierz paradygmat (obiektowe, logiczne, itp.), którym będzie podążać język i jego model obliczeniowy. Jasno odpowiedzieć na pytania o to, czym będzie się różnić od istniejących odpowiedników, jakie ich cechy pożyczyć.
2
Zaplanuj system typów danych. Odpowiedz na pytanie o to, czy będzie to język programowania ze statycznej lub dynamicznej типизацией. Podajcie listę wbudowanych i sposoby definiowania nowych typów. Декларируйте metody ustalania struktury danych. Opisz nam inne możliwości. Tak, jeśli jest tworzony język programowania obiektowego, wskaż możliwe sposoby dziedziczenia (np. bezpośrednie dziedziczenie implementowania, agregacja, itp.).
3
Dokładnie rozważyć koncepcję organizacji obliczeń. Należy postępować zgodnie wiedzy o modelu i modeli obliczeniowych. Tak więc, na przykład, dla proceduralnie zorientowanego języka trzeba będzie odszukać odpowiednich sposobów przekazywania sterowania (wywołania funkcji, konstrukcji warunkowych nawigacji, cykli, itp.), zasady obliczania wyrażeń (lista operacji, ich priorytet) i pr.
4
W pełni opisać składni języka. Na podstawie wiedzy zdobytej na wcześniejszych etapach projektowania, formalnie специфицируйте składnia wszystkich możliwych wzorów. Na przykład składnia definiowania typów danych i ich struktur zarządzających konstrukcji, zapisu wyrażeń arytmetycznych, литерального definicje obiektów danych. Użyj zapis w formie Бекуса-shanghai, chiny (BFL) lub zasad gramatyki regularnej.
5
Określ zbiór znaków dokumentu z kodem źródłowym na nowej języku programowania. Wprowadź ewentualne zasady i ograniczenia w użyciu znaków. Tak więc, na przykład, zapis konstrukcji językowych, może być ograniczona tylko znaki ASCII, ale przy tym w komentarzach i ciągów literałach tolerowane stosowanie znaków całego zakresu UTF.
6
Stwórz zestaw specyfikacji, w pełni opisujący język programowania. Włącz się w nim dane na temat składni i semantyki wszystkich wzorów. Użyj formalne sposoby zapisu i szczegółowe objaśnienia.
logo
Article Categories:
Oprogramowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *